The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

TENNIS

MIAMI OPEN

Menís round I: Franco Squillari (Arg) bt Mario Ancic (Cro) 6-7 (5-7), 7-6 (7-4), 6-4 l Mark Philippoussis (Aus) bt Feliciano Lopez (Spa) 7-6 (7-5), 6-4 l Michael Chang (US) bt Nicolas Kiefer (Ger) 6-2, 6-2 l Vincent Spadea (US) bt Christophe Rochus (Bel) 6-3, 6-4 l Martin Verkerk (Ned) bt Sargis Sargsian (Arm) 5-7, 7-5, 7-6 (7-1) l Felix Mantilla (Spa) bt Lars Burgsmuller (Ger) 6-3, 6-1 l Jean-Rene Lisnard (Fra) bt Richard Gasquet (Fra) 3-6, 6-1, 2-1 (retd) l Thomas Enqvist (Swe) bt Michael Llodra (Fra) 6-4, 6-7 (5-7), 6-3 l Francisco Clavet (Spa) bt Vladimir Voltchkov (Blr) 6-0, 3-0 (retd) l Arnaud Clement (Fra) bt Peter Luczak (Aus) 6-4, 6-4 l Jonas Bjorkman (Swe) bt Andre Sa (Bra) 3-6, 6-4, 6-4 l Agustin Calleri (Arg) bt David Sanchez (Spa) 6-1, 6-4 lFernando Vicente (Spa) bt Andrei Stoliarov (Rus) 6-4, 7-5 lAnthony Dupuis (Fra) bt Raemon Sluiter (Ned) 6-3, 6-4 v Davide Sanguinetti (Ita) bt Albert Montanes (Spa) 6-4, 6-1 l Cyril Saulnier (Fra) bt Ivan Ljubicic (Cro) 7-6 (7-4), 6-4 l Luis Horna (Per) bt Nikolay Davydenko (Rus) 6-3, 6-4 l Fernando Verdasco (Spa) bt Karol Kucera (Svk) 6-2, 4-0 (retd) l Nicolas Massu (Chi) bt Kenneth Carlsen (Den) 6-4, 6-3 lOlivier Rochus (Bel) bt Jan Vacek (Cze) 3-6, 7-5, 6-1 l Flavio Saretta (Bra) bt Alberto Martin (Spa) 6-3, 6-1.

Womenís events: Round I: Jill Craybas (US) bt Asa Svensson (Swe) 4-6, 7-6 (7-3), 2-0 (retd) l Dinara Safina (Russia) bt Anna Kournikova (Rus) 6-1, 6-4 l Meilen Tu (US) bt Bethanie Mattek (US) 6-1, 6-7 (4-7), 7-6 (7-4) l Sarah Taylor (US) bt Mashona Washington (US) 5-7, 6-4, 6-0 l Carly Gullickson (US) bt Joannette Kruger (RSA) 2-6, 6-3, 6-2 l Katarina Srebotnik (Slv) bt Tatiana Golovin (Fra) 6-1, 2-6, 6-4 l Denisa Chladkova (Cze) bt Vera Zvonareva 6-4, 6-4 l Daja Bedanova (Cze) bt Stephanie Foretz (Fra) 6-3, 6-3 l Vera Douchevina (Rus) bt Patricia Wartusch (Aut) 6-0, 6-3 l Emmanuelle Gagliardi (Swi) bt Virginie Razzano (Fra) 6-4, 6-0 l Shinobu Asagoe (Jpn) bt Magui Serna (Spa) 6-4, 6-4 l Tatiana Poutchek (Blr) bt Rita Grande (Ita) 6-2, 1-6, 6-3 l Marta Marrero (Spa) bt Klara Koukalova (Cze) 4-6, 7-5, 6-0 l Anastassia Rodionova (Rus) bt Iveta Benesova (Cze) 6-4, 7-6 (8-6) lAlina Jidkova (Rus) bt Anca Barna (Ger) 7-5, 6-3 l Marlene Weingartner (Ger) bt Martina Muller (Ger) 6-2, 7-5.

ITF FUTURES MEET

MUMBAI, Menís singles quarter finals: Rohan Bopanna (Ind) bt Fred Hemmes (Ned) 6-2, 6-3 l David Sherwood (GBR) bt Daniel Lesske (Ger) 7-5, 6-4 l Zbynek Mlynarik (Aut) bt Vijay Kannan (Ind) 6-4 6-4 l Jonathan Marray (GBR) bt Baptiste Dupuy (Fra) 4-6, 7-6 (9-7), 6-4.

Doubleís quarter finals: Jonathan Marray/David Sherwood (GBR) bt Alessandro da Col/Giuseppe Menga (Ita) 6-3, 7-6 (7-2) l Harsh Mankad/Vishal Uppal (Ind) bt Nitin Kirtane/Sandeep Kirtane (Ind) 6-3, 7-5 l Vijay Kannan/Ajay Ramaswamy (Ind) bt Tomas Cakl (Cze)/Juraj Hasko (Svk) 6-4, 6-2 l Jasper Smit (Ned) Daniel Lesske (Ger) bt Vadim Davletshin (Rus)/Yew Ming Si (Mal) 7-6 (7-1), 6-3.

Men's singles, semi-finals: Rohan Bopanna (Ind) bt Jonathan Marray (GBR) 6-2, 5-7, 6-2 l Zbynek Mylnarik (Aut) bt David Sherwood (GBR) 6-4, 7-5 l Doubles, semi-finals: Harsh Mankad/ Vishal Uppal (Ind) bt Jonathan Marray/ David Sherwood (GBR) 6-3, 6-2 l Jasper Smit (Ned)/ Daniel Lesske (Ger) bt Vijay Kannan/ Ajay Ramaswamy (Ind) 6-7 (3-7), 6-4, 6-4.

GOLF

MADIERA ISLAND OPEN

MACHICO, Round I: 66 Jesus Maria Arruti (Spa) l 67 Robert-Jan Derksen (Ned) l 68 Julien Clement (Swi), Julien van Hauwe (Fra), Andrew Sherborne (GBR) l 70 Marcel Siem (Ger), Paul Broadhurst (GBR), Alberto Binaghi (Ita) l 71 Matthew Cort (GBR), Shaun Webster (GBR), Edward Rush (GBR), Fredrik Orest (Swe), Miguel Angel Martin (Spa), Santiago Luna (Spa), Jarmo Sandelin (Swe), Raimo Sjoberg (Swe) l 72 Gary Murphy (Ire), Alvaro Salto (Spa), Damien McGrane (Ire), Jean-Francois Lucquin (Fra), Peter Mitchell (GBR), Ilya Goronbeskoul (Fra), Philip Golding, Christopher Hanell (Swe).

BAY HILL INVITATIONAL OPEN

ORLANDO, Round I: 69 Stewart Cink (US), Jonathan Kaye (US), J.L. Lewis (US), Jeff Maggert (US), Aaron Baddeley (Aus), Trevor Immelman (RSA) l 70 Ben Crane (US), Tiger Woods (US), Nick Faldo (GBR), Brad Faxon (US), Marco Dawson (US), Robert Gamez (US) l 71 Matt Kuchar (US), Scott Verplank (US), David Gossett (US), Luke Donald (GBR), John Daly (US), Peter Lonard (Aus), Len Mattiace (US) l 72 Lee Westwood (GBR), Duffy Waldorf (US), Steve Flesch (US), Kenny Perry (US), Rod Pampling (Aus), Eduardo Romero (Arg), Dan Forsman (US), Mark OíMeara (US), Billy Andrade (US), Niclas Fasth (Swe) l 73 Stephen Leaney (Aus), Alex Cejka (Ger), Stephen Ames (Tri) l 74 Geoff Ogilvy (Aus), Stuart Appleby (Aus), Jesper Parnevik (Swe), Ernie Els (RSA), Darren Clarke (GBR) l 75 Colin Montgomerie (GBR), Vijai Singh (Fij), Robert Allenby (Aus), Jose Maria Olazabal (Spa), Nick Dougherty (GBR), Angel Cabrera (Arg), Adam Scott (Aus), K.J. Choi (Kor), Craig Parry (Aus), Justin Rose (GBR), Carl Pettersson (Swe) l 76 Tim Clark (RSA), Phil Tataurangi (NZ), Bernhard Langer (Ger), Steven Alker (NZ) l 77 Sergio Garcia (Spa), Fulton Allem (RSA), Brenden Pappas (RSA) l 81 Shigeki Maruyama (Jpn) l 87 Rory Sabbatini (RSA), WD Michael Campbell (NZ).

FOOTBALL

UEFA CUP

Quarter final, second leg: In Istanbul: Besiktas (Tur) 1 (Sergen Yalcin 83) Lazio (Italy) 2Ė (Stefano Flore 6, Lucas Castroman 10) First leg: 0-1, Lazio win 3-1 on aggregate l In Liverpool: Liverpool (Eng) 0 Celtic (Sco) 2 (Alan Thompson 45, John Hartson 81) First leg: 1-1, Celtic win 3-1 on aggregate l In Athens: Panathinaikos (Gre) 0 Porto (Por) 2 after extra-time (Vanderle Silva 16, 102) First leg: 1-0, Porto win 2-1 on aggregate l In Oporto: Boavista (Por) 1 Malaga (Luiz Claudio 83) (Spain) 0 (after extra time) First leg: 0-1; Aggregate 1-1, Boavista win 4-1 on penalties.


Top
Email This Page