The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

TENNIS

WTA MEXICO OPEN

ACAPULCO, Round I: WOMEN — Patricia Wartusch (Aut) bt Tina Pisnik (6,Svn) 3-6, 6-4, 6-3 l Klara Koukalova (Cze) bt Melissa Torres (Mex) 6-0, 6-2 l Emilie Loit (7,Fra) bt Joannette Kruger (RSA) 6-3, 6-0 l Emmanuelle Gagliardi (8,Swi) bt Maria Emilia Salerni (Arg) 5-7, 6-1, 6-4 l Shinobu Asagoe (Jpn) bt Adriana Serra Zanetti (Ita) 6-7 (4-7), 6-2, 7-6 (7-1) l Cristina Torrens Valero (Spa) bt Rossana Neffe de los Rios (Par) 7-5, 4-6, 6-2 l MEN — Ivan Miranda (Per) bt Andre Sa (Bra) 7-5, 3-6, 7-6 (7-1) l Ricardo Mello (Bra) bt Francisco Clavet (4,Spa) 6-4, 4-6, 6-1 l David Ferrer (Spa) bt Alberto Portas (Spa) 6-1, 6-4.

STATE FARM WOMEN’S CLASSIC

SCOTTSDALE (ARIZONA), Round I: Eleni Daniilidou (6,Gre) bt Vera Zvonareva (Rus) 6-2, 6-3 l Francesca Schiavone (Ita) bt Elena Bovina (7,Rus) 6-1, 6-4 l Chanda Rubin (5,US) bt Jill Craybas (US) 6-3, 6-1 l Nathalie Dechy (8,Fra) bt Mirjana Lucic (Cro) 3-6, 6-1, 6-0.

ATP DUBAI OPEN

Round I: Younes El Aynaoui (7,Mor) bt Omar Bahrouzyan (UAE) 6-0, 6-3 l Jiri Novak (3,Cze) bt Dominik Hrbaty (Svk) 6-1, 3-6, 6-3 l Maximillian Abel (Ger) bt Ivo Heuberger (Swi) 1-0, retired (back injury) l Fabrice Santoro (Fra) bt Stefan Koubek (Aut) 6-7 (1-7), 6-2, 6-0 l Feliciano Lopez (Spa) bt Vadim Kutsenko (Uzb) 7-6 (7-5), 6-2 l Hicham Arazi (Mor) bt Jan Vacek (Cze) 6-2, 6-1 l Andrei Stoliarov (Rus) bt Goran Ivanisevic (Cro) 6-6 retired (right knee injury).

ATP COPENHAGEN OPEN

Round I: Radek Stepanek (4,Cze) bt Arnaud Di Pasquale (Fra) 7-6 (7-3), 3-6, 6-3 l Lars Burgsmuller (Ger) bt Juergen Melzer (Aut) 6-4, 6-4 l Karol Kucera (3,Svk) bt Kristof Vliegen (Bel) 6-2, 6-3 l Jiri Vanek (Cze) bt Rasmus Norby (Den) 6-4, 2-6, 6-3 l Olivier Rochus (Bel) bt Jarkko Nieminen (1,Fin) 6-3, 6-2.

ATHLETICS

WORLD CUP BIATHLON

OESTERSUND (SWEDEN), MEN l 12.5 km pursuit: 1.Valdimir Dratchev (Blr) 35 minutes 23.9 seconds (1 penalty lap) 2. Zdenek Vitek (Cze) 5.1 seconds behind (2) 3. Halvard Hanevold (Nor) 18.2 (2) l WOMEN l 10 km pursuit: 1. Olena Zubrilova (Blr) 33:04.9 (3) 2. Linda Tjoerhom (Nor) 12.7 (2) 3. Katerina Holubcova (Cze) 13.8 (1) l 15 kilometre individual: 1. Olga Zaitseva (Rus) 50 minutes 01.3 seconds (0 penalty laps) 2. Linda Tjorhom (Nor) 20.6 seconds behind (1) 3. Olga Pyleva (Rus) 23.0 (1).

CRICKET

CARIB CUP

TRINIDAD, trinidad and tobago 261 (a.i. jan 94, a. jackson 62, d. ganga 68; l. balaji 4/59, a. salvi 4/58) & 181 (a. jackson 45; m. kartik 4/57, a. mishra 5/30). india a 215 (a. chopra 58, g. gambhir 41, c. williams 30, a. Ratra 50 n.o.; M. Persad 3/67, D. Ramnarine 4/60) & 231/4 (g. gambhir 67, c. williams 89 n.o., a. kale 34 n.o.; m. black 3/61). India A won by 6 wkts.

FOOTBALL

PREMIER LEAGUE

Tottenham Hotspur 1 (Teddy Sheringham 40pen) Fulham 1 (Ledley King 15og)


Top
Email This Page