The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

GOLF

MELBOURNE CLASSIC

Round I leaders: 65 Paul Casey (GBR) l 66 Santiago Luna (Spa) l 67 Warren Bennett (GBR), Gary Evans (GBR), Peter Fowler (Aus), Peter Lonard (Aus) l 68 Steve Webster (GBR), John Bickerton (GBR), Ian Garbutt (GBR), Greg Turner (NZ), Ricardo Gonzalez (Arg), Lucas Parsons (Aus), Niclas Fasth (Swe), Stephen Allan (Aus) l 69 Richard Green (Aus), Robert Karlsson (Swe), Arjun Atwal (Ind), Richard Lee (NZ), Nick Faldo (GBR), Stephen Leaney (Aus), Andrew Tschudin (Aus), Steve Collins (Aus).

BOB HOPE CLASSIC

LA QUINTA (CALIFORNIA), Round I leaders: 63 Bob Tway (US), Stephen Ames (Can) l 64 John Cook (US), Chris DiMarco (US) l 65 Robert Gamez (US), Dave Stockton Jr (US), Frank Lickliter II(US), Shaun Micheel (US), Jonathan Kaye (US), Rod Pampling (Aus), David Duval (US), Matt Gogel (US) l 66 Mark Calcavecchia (US), Esteban Toledo (Mex), Justin Leonard (US), Bob Burns (US), Doug Barron (US), John Huston (US), Dan Forsman (US) l 67 Harrison Frazar (US), Geoff Ogilvy (Aus), Chris Riley(US), Joe Durant (US), Mike Weir (Can), Darron Stiles (US), Patrick Moore (US), Peter Jacobsen (US), Tom Lehman (US), JL Lewis (US), Davis Love III (US), Cliff Kresge (US), Paul Dietsche (US) l 68 Per-Ulrik Johansson (Swe), Hidemichi Tanaka (Jpn), Glen Hnatiuk (Can) l 69 John Senden (Aus), Graeme McDowell (GBR), Alex Cejka (Ger), Jesper Parnevik (Swe), Aaron Baddeley (Aus) l 70 Greg Chalmers (Aus), Brenden Pappas (RSA) l 71 Phillip Price (GBR), Grant Waite (NZ), Akio Sadakata (Jpn) l 72 Sandy Lyle (GBR) l 73 Craig Perks (NZ).

FOOTBALL

FRENCH FIRST DIVISION

Nantes 0 Monaco 2 (Ludovic Giuly 4, Shabani Nonda 73) l RC Lens 2 (Antoine Sibierski 19pen, 44) Olympique Lyon 2 (Vikash Dhorasoo 27, Eric Carriere 43) l Bastia 2 (Franck Silvestre 70, Florian Maurice 80) AJ Auxerre 0 l En Avant Guingamp 1 (Nestor Fabbri 62) Le Havre 2 (Guillaume Beuzelin 70, David Martot 86) l Montpellier 0 Ajaccio 1 (Gregory Lacombe 64) l Paris St Germain 1 (Mauricio Pochettino 48) Lille 0 l Sedan 2 (Henri Camara 24pen, Moussa Ndiaye 43) Racing Strasbourg 1 (Pierre Laurent 90) l Sochaux 1 (Wilson Oruma 23) Stade Rennes 0 l Troyes 0 Girondins Bordeaux 1 (Pascal Feindouno 16) l Olympique Marseille 2 (Daniel Van Buyten 45, Dmitry Sychev 87) Nice 0.

PREMIER LEAGUE

Liverpool 2 (John Arne Riise 52, Emile Heskey 90+1) Arsenal 2 (Robert Pires 8, Dennis Bergkamp 63) l Manchester City 4 (Nicolas Anelka 21, Ali Benarbia 47, Marc-Vivien Foe 61, Shaun Wright-Phillips 70) Fulham 1 (Steed Malbranque 2) l Tottenham Hotspur 0 Newcastle United 1 (Jermaine Jenas 90) l West Bromwich 0 Charlton Athletic 1 (Shaun Bartlett 60) l West Ham United 2 (Paolo Di Canio 58pen, Jermain Defoe 89) Blackburn Rovers 1 (Dwight Yorke 38).

KING’S CUP

Quarter final, second leg: Osasuna 3 (Patxi Punal 76, Cesar Palacios 98, Inaki Munoz 115pen) Sevilla 2 (Antonito 88, Francisco Casquero 107). Osasuna win 4-3 on aggregate l Real Mallorca 4 (Fernando Nino 8, Samuel Eto’o 31, 36, Walter Pandiani 49) Real Madrid 0.

INTERNATIONAL FRIENDLY

LISBON, Benfica (Portugal) 0 Barcelona (Spain) 1 (Gaizka Mendieta 7).

TENNIS

ATP MILAN INDOORS MEET

Round II: Richard Krajicek (Ned) bt Radek Stepanek (Cze) 3-6, 6-3, 7-6 (15-13) l Martin Verkerk (Ned) bt Thomas Enquist (Swe) 6-3, 6-4 l Jarko Nieminen (8,Fin) bt Anthony Dupuis (Fra) 7-6 (7-4), 2-6, 6-4 l Round I: Andrea Gaudenzi (Ita) bt Younes El Aynaoui (3,Mor) 7-5, 6-3 l Davide Sanguinetti (Ita) bt Giorgio Galimberti (Ita) 6-2, 6-4.

PAN PACIFIC OPEN

TOKYO, Round II: Lisa Raymond (US) bt Magdalena Maleeva (5,Bul) 2-6, 7-6 (9-7), 6-2 l Lindsay Davenport (3,US) bt Iva Majoli (Cro) 6-4, 6-4 l Lina Krasnoroutskaya (Rus) bt Elena Bovina (Rus) 6-7 (10-12), 7-6 (9-7), 6-2 l Jelena Dokic (2,Yug) bt Angelique Widjaja (Ina) 7-6 (7-4), 6-4 l Tamarine Tanasugarn (Tha) bt Silvia Farina Elia (6,Ita) 6-7 (4-7), 7-5, 6-1 l Elena Dementieva (8,Rus) bt Stephanie Cohen Aloro (Fra) 6-2, 6-2.

ITF JUNIOR MEET

NEW DELHI, Quarter finals: BOYS’ SINGLES l Somdev Dev Varman bt Baris Erguden (Tur) 6-2, 6-7 (8-10), 6-0 l Gafur Ishmatov (Uzb) bt Dominic Inglot (GBR) 6-4, 6-1 l Karan Rastogi bt Dmytro Tolok (Ukr) 6-4, 6-1 l Dmitry Ivanov (Ukr) bt Rupesh Roy 6-3, 6-3 l DOUBLES l Dev Varman/Rastogi bt Min Joon-chung and Jong Guk-ho (Kor) 6-1, 6-1 l Nick Cavaday/Max Jones (GBR) bt Gafur Ishmatov(Uzb)/Dmytro Tolok (Ukr) 6-4, 6-3 l Dominic Inglot/Jamie Murray (GBR) bt Tushar Liberhan/Divij Sharan 4-6, 6-4, 7-6 (7-5) l Vikas Punna/Chatwinder Singh bt Sumit Gupta/Rupesh Roy 3-6, 7-6 (7-5) 6-1.

GIRLS’ SINGLES: Sanaa Bhambri bt Yana Nemerovski (Isr) 6-3, 2-6, 6-2 l Ankita Bhambri bt Wen-Hsin Hsu (Tai) 6-3, 7-6 (8-6) l Montinee Tangphong (Tha) bt Madura Ranganathan 6-0, 6-0 l Iryna Tsymbal (Ukr) bt Jennifer Debodt 6-3, 6-2 l DOUBLES l Tangphong/Thassha Vityaviroj (Tha) bt Kate Polunna/Iryna Tsymbal (Ukr) 6-0, 6-3 l Yana Nemerovski/ Efrat Zlotikamin (Isr) bt Jennifer Debodt (Bel)/Elena Volobueva (Rus) 7-5, 7-5 l Sanaa /Ranganathan bt Vindya Dayananda (SL)/Nusrat Shefat (Ban) 6-2, 6-1 l Denise Harijanto (Ina)/Klaudyna Kasztelaniec (Pol) bt Marutha Devi/Vandana Murali 1-6, 6-4, 6-0.


Top
Email This Page