The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

FOOTBALL

PREMIER LEAGUE

Aston Villa 0 Tottenham Hotspur 1 (Teddy Sheringham 69) l Blackburn Rovers 1 (Damien Duff 19) Birmingham City 1 (Stern John 83) l Charlton Athletic 1 (Mark Fish 47) Bolton Wanderers 1 (Youri Djorkaeff 85) l Everton 2 (Brian McBride 51, 57) Sunderland 1 (Kevin Kilbane 34) l Leeds United 0 West Bromwich Albion 0 l Manchester United 2 (Paul Scholes 39, Diego Forlan 90) Chelsea 1 (Eidur Gudjohnsen 30) l Newcastle United 2 (Alan Shearer 1, Craig Bellamy 64) Manchester City 0 l Southampton 0 Liverpool 1 (Emile Heskey 14).

FRENCH FIRST DIVISION

Montpellier 0 AJ Auxerre 0 l RC Lens 4 (Daniel Moreira 20, John Utaka 38, Seydou Keita 42, Antoine Sibierski 90) Sedan 0 lLe Havre 1 (Florent Sinama-Pongolle 51) Racing Strasbourg 1 (Pierre Laurent 20).

FRENCH LEAGUE CUP

Nancy 1 (Youssef Moustaid 38) Wasquehal 0 l St Etienne 3 (Loic Chaveriat 20, Vincent Hognon 29, Lilian Compan 75) Le Mans 2 (Yohann Rangdet 68, Fabrice Pancrate 71) l Sochaux 3 (Santos 4, 9, 76) Olympique Lyon 3 (Sidney Govou 44, 50, Peguy Luyindula 47) Sochaux won 5-3 on penalties l Olympique Marseille 4 (Cyril Chapuis 1, 43, Dmitri Sychev 84, Piotr Swierczewski 90) Creteil 0

ITALIAN FIRST DIVISION

Parma 2 (Alberto Gilardino 13, Adrian Mutu 83) Empoli 0 l Reggina 1 (Gianluca Savoldi 15) Bologna 0

SPANISH FIRST DIVISION

Barcelona 2 (Thiago Motta 39, Patrick Kluivert 90) Valencia 4 (Pablo Aimar 13, John Carew 26, Fabio Aurelio 84, Francisco Rufete 89) l Real Sociedad 1 (Javi de Pedro 65) Celta Vigo 0.

GOLF

DUNHILL CHAMPIONSHIP

JOHANNESBURG, Third Round: 202 Bradford Vaughan (SA) l 203 Bradley Dredge (Eng) l 204 Anders Hansen (Den), Mark Roe (Eng) l 205 Mark Foster (Eng), Doug McGuigan (Eng), Richard Sterne (SA) l 206 Trevor Immelman (SA), Ian Poulter (Eng), Richard Bland (Eng) l 207 Stephen Dodd (Eng) l 208 Raphael Jacquelin (Fra), Paul Lawrie (Eng), Alastair Forsyth (Eng), Michiel Bothma, Andrew McLardy (SA), Paul Casey (Eng), Scott Dunlap (US), Hennie Otto l 209 Per Nyman (Swe), Steen Tinning (Den), Tjaart van der Walt (SA), David Lynn (Eng), Phil Golding (Britain) 72 70 67, Chris Williams (Eng), Gary Murphy (Ire), Lee Westwood (Eng), Markus Brier (Aus), Nicolas Vanhootegem (Bel) l 210 David Dixon (Eng), Andrew Butterfield (Eng), Callie Swart (SA), Michael Kirk (SA), Hendrik Buhrman (SA), Andrew Marshall (Eng), Justin Rose (Eng), Jean Hugo (SA), Tim Clark (SA) l 211 Ian Hutchings (SA), David Howell (Eng), Dean van Staden (SA), Mads Vibe-Hastrup (Den), Nic Henning (SA), Paul Broadhurst (Eng).

NEW ZEALAND OPEN

AUCKLAND, Final Round: 278 Mahal Pearce (NZ) l 280 Brett Rumford (Aus) l 281 Chris Downes (Aus), Nathan Green (Aus) l 283 Eddie Lee (NZ), Scott Gardiner (Aus), Wade Ormsby (Aus), Darrell Kestner (US) l 284 Michael Pearson (US), Grant Waite (NZ), Richard Lee, Brendan Jones (Aus), Chris Johns (NZ), Wayne Grady (Aus), Michael Campbell, Gareth Paddison l 285 Marcus Norgren (Swe), Alastair Sidford (NZ), Murray Poje (Can), Craig Jones (Aus), David Smail (NZ), Marcus Fraser (Aus), Alan Patterson (Aus).

HAWAII OPEN

HAWAII, Third Round: 195 Aaron Baddeley (Aus) l 197 Ernie Els (SA) l 200 Robert Gamez (US), Briny Baird (US), Chris DiMarco l 201 Shigeki Maruyama (Jap) l 202 Robert Allenby (Aus), Retief Goosen (SA) l 203 Jeff Sluman (US), Joe Durant (US), Jerry Kelly (US), Corey Pavin (US), Tim Petrovic (US), Fred Funk, Harrison Frazar, Chris Riley, Peter Lonard (Aus) l 204 Ben Crane (US), Steve Lowery (US), Charles Howell III (US), Anthony Painter (Aus), Andrew Magee, Tag Ridings, John Cook, Jim Furyk l 205 Vijay Singh (Fiji), Brenden Pappas (SA) l 206 Stuart Appleby (Aus), Sergio Garcia (Spa) l 207 Yasuharu Imano (Jap) l 208 Rory Sabbatini (SA), Steven Alker (NZ) l 209 Hidemichi Tanaka (Jap), Rod Pampling (Aus) l 210 Scott Laycock (Aus), Alex Cejka (Ger), Craig Perks (NZ), KJ Choi (SK) l 211 Esteban Toledo (Mex), Yusaku Miyazato (Jap).

CRICKET

AUSTRALIAN INTER-STATE MATCHES

HOBART: New South Wales 146 in 45.1 overs (Mark Waugh 48). Western Australia 147/3 in 34.1 overs (Mike Hussey 50 not out). Western Australia won by seven wickets l

Victoria 179/9 in 50 overs. Tasmania 180 /7 in 46 overs (Scott Kremerskothen 64). Tasmania won by three wickets.

AQUATICS

WORLD SHORT-COURSE MEET

PARIS, Second Round: MEN 200m freestyle: 1. Ian Thorpe (Aus) 1:41.86 2. Pieter Van Den Hoogenband (Net) 1:43.16 3. Kvetoslav Svoboda (Cz) 1:44.96 l 100m breaststroke: 1. Oleg Lisogor (Ukr) 58.57 2. Kosuke Kitajima (Jap) 58.76 3. James Gibson (Eng) 59.73 l 100m butterfly: 1. Igor Martchenko (Rus) 51.56 2. James Hickman (Eng) 51.85 3. Joris Keizer (Net) 52.03 l 50m backstroke: 1. Michael Gilliam (US) 2. Kun Peng Ou Yang (Chn) 24.43 3. Atsushi Nishikori (Jap) 24.60 l 200m Individual Medley: 1. James Hickman (Eng) 1:57.32 2. Dean Kent (NZ) 1:57.34 3. Jiro Miki (Jap) 1:59.40 l 50m freestyle: 1. Mark Foster (Eng) 21.47 2. Jason Lezak (US) 21.62 3. Julien Sicot (Fra) 21.85 l 1,500m freestyle: 1. Dragos Coman (Rom) 15:00.46 2. Georgios Diamantidis (Gree) 15:08.31 3. Nicolas Rostoucher (Fra) 15:10.15 l 200m backstroke: 1. Klaas Erik Zwering (Net) 1:54.96 2. Gordan Kozulj (Cro) 1:55.37 3. Kun Peng Ou Yang (Chi) 1:55.80.

WOMEN 100m freestyle: 1. Alena Popchenko (Bel) 53.99 2. Yan WeiI Xu (Chn) 54.43 3. Martina Moravcova (Slo) 54.45 l 50m breaststroke: 1. Zoe Baker (Eng) 30.66 2. Alison Sheppard (Eng) 31.42 3. Mirna Jukic (Aus) 32.02l 400m Individual Medley: 1. Yana Klochkova (Ukr) 4:32.42 2. Maiko Fujino (Jap) 4:37.72 3. Helen Norfolk (NZ) 4:38.40 l 100m backstroke: 1. Sarah Price (Eng) 59.39 2. Noriko Inada (Jap) 59.41 3. Louise Ornstedt (Den) 59.54 l 200 m butterfly: 1. Yan Wei Xu (Chn) 2:07.30 2. Yano Yurie (Jap) 2:07.81 3. Francesca Segat (Ita) 2:08.06 l 400 m freestyle: 1. Camelia Potec (Rom) 4:06.87 2. Joanne Jackson (Eng) 4:07.83 3. Laure Manaudou (Fra) 4:08.99 l 200 m breaststroke: 1. Mirna Jukic (Aus) 2:21.58 2. Salma Zeinhom (Egy) 2:28.97 3. Lisa Schoellhammer (Ger) 2:29.51 l 100m Individual Medley: 1. Martina Moravcova (Slo) 1:00.81 2. Gabrielle Rose (US) 1:01.00 3. Alison Sheppard (Bri) 1:01.17 l 50 m butterfly: 1. Therese Alshammar (Swe) 26.12 2. Diane Bui Duyet (Fra) 26.91 3. Martina Moravcova

(Slo) 26.94.

TENNIS

ITF FUTURES MEET

NEW DELHI, Final: Dmitri Vlasov (Rus) bt Rohan Bopanna (Ind) 6-4, 6-1.


Top
Email This Page