The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

TENNIS

SYDNEY INTERNATIONAL

SYDNEY, Quarter final results (Thursday): Men, Wayne Ferreira (RSA) bt Franco Squillari (Arg) 6-0, 6-4 l Juan Carlos Ferrero (2, Spa) bt Paradorn Srichaphan (7, Tha) 6-3, 6-1 l Lee Hyung-taik (Kor) beat Marat Safin (1, Rus) walkover l Rainer Schuettler (Ger) bt Mardy Fish (US) 7-6 (7-5), 6-4 l Women, Lindsay Davenport (6, US) bt Daniela Hantuchova (6, Svk) 6-4, 3-6, 7-6 (7-3) l Kim Clijsters (2, Bel) bt Chanda Rubin (7, US) 6-1, 6-2 l Justine Henin-Hardenne (3, Bel) bt Amanda Coetzer (RSA) 6-4, 6-4 l Tatiana Panova (Rus) bt Olga Barabanschikova (Blr) 6-3, 6-2.

KOOYONG CLASSIC

MELBOURNE, Semi-final results (Thursday): Andre Agassi (US) bt Richard Gasquet (Fra) 6-2, 5-7, 6-2 l Consolation match, Alex Corretja (Spa) bt Hicham Arazi (Mor) 6-3, 6-4 l Younes El Aynaoui (Mor) bt Thomas Enqvist (Swe) 6-4, 6-4.

CANBERRA CLASSIC

CANBERRA, Quarter final results (Thursday): Meghann Shaughnessy (2, US) bt Magui Serna (Spa) 7-6 (7-5), 6-4 l Emilie Loit (Fra) bt Adriana Serra-Zanetti (Ita) 6-4, 6-2 l Francesca Schiavone (5, Ita) bt Flavia Pennetta (Ita) 6-3, 4-6, 6-2 l Marion Bartoli (Fra) bt Marlene Weingartner (Ger) 6-4, 6-4.

TASMANIAN INTERNATIONAL

HOBART, Semi-final results (Thursday): Amy Frazier (2, US) bt Elena Likhovtseva (4, Rus) 6-3, 6-4 l Alicia Molik (Aus) bt Ivita Benesova (Cze) 6-1, 4-6, 6-3.

AUCKLAND OPEN

AUCKLAND, Second round results (Thursday): Jiri Novak (1, Cze) bt Robby Ginepri (US) 1-6, 7-6 (7-6), 6-3 l David Ferrer (Spa) bt Fernando Gonzalez (3, Chi) 6-4, 6-3 l Dominik Hrbaty (Svk) bt Jan-Michael Gambill (6, US) 6-3, 6-7 (6-7), 7-6 (7-4) l Felix Mantilla (Spa) bt Kenneth Carlsen (Den) 6-4, 6-4 l Mariano Zabaleta (Arg) bt Vincent Spadea (US) 6-4, 6-3 l Guillermo Coria (7, Arg) bt Fernando Vicente (Spa) 6-2, 6-2.

FOOTBALL

ENGLISH LEAGUE CUP

LONDON, Semi-final, first leg (Wednesday): Sheffield United 2 (Michael Tonge 76, 82) Liverpool 1 (Neil Mellor 35).

KING’S CUP

MADRID, Results, Third round, first leg (Wednesday): Murcia 0 Alaves 0 l Numancia 1 Sevilla 3 l Real Betis 0 Recreativo Huelva 0 l Terrassa 3 Real Madrid 3 l Real Mallorca 2 Valladolid 2 l Real Union de Irun 0 Osasuna 4 l Xerez 0 Atletico Madrid 1.

CHESS

FIDE-RATED ALL INDIA MEET

CHENNAI, Round 7: R. Siddharth (5.5) lost to V. Saravanan (6.5) l R. Balasubramanian (6) bt Deepan Chakravarthy (5.5) l S. Poobesh Anand (6) bt D. P. Singh (5) l N. Sudhakar Babu (5.5) bt Y. Syed Anwar Shazuli (5) l K. Gopalakrishnan (4.5) lost to K. Rathnakaran (5.5) l Sai Meera Ravi (4.5) lost to K. Visweswaran (5.5) l S. Mari Arul (5) drew with E. P. Nirmal (5) l B. T. Muralikrishnan (5) drew with G. Dinesh Kumar (5)l S. Paul Arokiaraj (5) drew with R. R. Laxman (5) l K. Gunasekaran (5.5) bt Vinoth kumar (4.5).

HOCKEY

dcm cup

kota, Quarter final result (Thursday): Punjab and Sindh Bank 2 eme 1.


Top
Email This Page