The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This Page

TENNIS

HOPMAN CUP

Perth, final: US (1) bt Australia (2) 3-0 (US names first) James Blake/Serena Williams bt Lleyton Hewitt/Alicia Molik 6-3, 6-2 l James Blake bt Lleyton Hewitt 6-3, 6-4 l Serena Williams bt Alicia Molik 6-2, 6-3.

ATP CHENNAI OPEN

Semi-finals: Paradorn Srichaphan (2, Tha) bt Jean-Rene Lisnard (Fra) 6-2, 6-1 l Karol Kucera (Svk) bt Juan Ignacio Chela (4, Arg) 6-3, 7-5 l Quarter finals: Paradorn Srichaphan (2, Tha) bt Sargis Sargsian (Arm) 6-4, 6-4 l Juan Ignacio Chela (4, Arg) bt Tomas Behrend (Ger) 6-4, 6-3 l Karol Kucera (Svk) bt Guillermo Canas (1, Arg) 6-1, 7-5 l Jean-Rene Lisnard (Fra) bt Rainer Schuettler (6, Ger) 6-2, 7-5.

AUSTRALIAN WOMENíS HARDCOURT MEET

Gold Coast, final: Nathalie Dechy (2, Fra) bt Marie-Gaianeh Mikaelian (Swi) 6-3, 3-6, 6-3.

AUSTRALIAN MENíS HARDCOURT MEET

Adelaide, final: Nikolay Davydenko (Rus) bt Kristof Vliegen (Bel) 6-2, 7-6 (7-3) l Semi-finals: Nikolay Davydenko (Rus) bt Adrian Voinea (Rom) 6-2, 6-1 l Kristof Vliegen (Bel) bt Richard Krajicek (Ned) 7-6 (7-1), 4-6, 6-3.

QATAR OPEN

Doha, final: Stefan Koubek (Aut) bt Jan-Michael Gambill (9, US) 6-4, 6-4.

SYDNEY INTERNATIONAL MEET

Womenís singles, Round I: Lindsay Davenport (6, US) bt Nicole Pratt (Aus) 6-3, 6-3 l Amanda Coetzer (RSA) bt Ai Sugiyama (Jpn) 6-2, 3-6, 6-3 l Tatiana Panova (Rus) bt Evie Dominikovic (Aus) 3-6, 7-6 (7-2), 6-2 l Patty Schnyder (Swi) bt Paola Suarez (Arg) 2-6, 6-3, 6-4.

WTA TASMANIAN INTERNATIONAL

Hobart, Round I: Katarina Srebotnik (1, Slv) bt Patricia Wartusch (Aut) 6-1, 6-2 l Sarah Taylor (US) bt Mariana Diaz-Oliva (Arg) 7-5, 6-1 l Vera Zvonareva (5, Rus) bt Asa Svensson (Swe) 6-2, 6-2 l Jill Craybas (8, US) bt Marta Marrero (Spa) 6-1, 6-1 l Amy Frazier (2, US) bt Els Callens (Bel) 6-1, 5-7, 6-3 l Angelika Roesch (Ger) bt Rita Grande (6, Ita) 6-3, 3-6, 7-6 (7-4).

WTA CANBERRA CLASSIC

Canberra, Round I: Francesca Schiavone (5, Ita) bt Fabiola Zuluaga (Col) 6-4, 6-4 l Laura Granville (7, US) bt Dinara Safina (Rus) 6-1, 3-6, 6-3 l Tatiana Garbin (Ita) bt Amanda Grahame (Aus) 6-4, 1-6, 6-4 l Stephanie Foretz (Fra) bt Jelena Kostanic (Cro) 6-1, 6-1l Anca Barna (Ger) bt Martina Muller (Ger) 3-6, 6-4, 7-6 (7-6).

CRICKET

AUSTRALIAN INTERSTATE FOUR-DAYER

Perth, Day II: Western Australia 107 (Michael Kasprowicz 5/36) and 170/7

(Marcus North 50); Queenslan d 151 (Jo Angel 6/36).

CHESS

FIDE RATED ALL-INDIA OPEN

Chennai, Round II: Saravana Krishanan P (1) lost to Venkatesh M R (2)l, Deepan Chakaravorthy (2) bt Sridhar J (1) l Priyadarshini M (1) lost to Rathanakaran K (2) l Balasubramanian R (2) bt Saravanakumar J (1) l Sivakami P L (1) lost to Sudhakar Babu (2) l Saravanan V (2) bt Ananth R (1) l Purushothaman (1) lost to Poobesh Anand S (2) l Visweswaran (1.5) drew Uttam Sharma R (1.5) l Vijay Anand M (1) lost to Mari Arul S (2) l Aravind C J (1.5) drew Hari Balu V (1.5) l Sanjib Ghosh (1) lost to Muralikrishnan (2) l Laxman R R (2) bt Balachandar G (1) l Ranjith R K (1) lost to Gunasekaran k (2) l Singh D P (1.5) drew Sharavan Kumar Talwar (1.5) l Karthikeyan p(1) lost to Sankar A (2) l Siddharth (2) bt Abdul Azeer S K (1) l Vineetha Wije Surya (1) lost to Anwar Shazuli Y S (2) l Subramaniam S C (2) bt Anand Raj M M (1) l Adhiban B (1) lost to Suresh Kumar T J (2) l Ravichandran V (1.5) drew Arun Karthik (1.5) l Aneeha Tahseen (1) lost to Adway Chowdhuri (2) l Anirban Gyha Roy (2) bt Ashwath R (1) l Ashwin (1) lost to Shantharam (2) l Natarajan C (2) bt Asokan P (1) l Intykhapalam M (2) bt Hariram G (1) l Ashwin V (1) lost to Hariharan V (2) l Gopala Krihsnan K (2) bt Saravanan A (1) l Charan R (1) lost to Chakravarthi K (2) l Sai Meera Ravi (2) bt Shaik Sydulu (1) l Mohameed Fawaz (1) lost to Venkataramana J (2).

FOOTBALL

SPANISH FIRST DIVISION

Madrid, Deportivo Coruna 3 (Diego Tristan 43, Sergio 48, Albert Luque 90) Celta Vigo 0 l Osasuna 0 Rayo Vallecano 1 (Julio Alvarez 22) l Racing Santander 3 (Pedro Munitis 9, Javi Guerrero 19pen, Mario Regueiro 44) Athletic Bilbao 4 (Mora 40og, Ismael Urzaiz 52, Joseba Etxeberria 62, 87) l Valladolid 3 (Fernando Sales 50, 65, Oscar 82) Real Betis 0.

FA CUP

London, Arsenal 2 (Dennis Bergkamp 15, Scott McNiven 67og) Oxford (III) 0 l Aston Villa 1 (Juan Pablo Angel 41) Blackburn Rovers 4 (Matt Jansen 17, 60, Dwight Yorke 52, 71) l Blackpool (II) 1 (Tony Popovic 10og) Crystal Palace (I) 2 (Tommy Black 56, 64) l Bolton Wanderers 1 (Michael Ricketts 18) Sunderland 1 (Kevin Phillips 63) l Bournemouth (III) 0 Crewe (II) 0 l Brentford (II) 1 (Stephen Hunt 36) Derby (I) 0 l Cambridge (III) 1 (Tom Youngs 49) Millwall (I) 1 (Steve Claridge 60) l Cardiff (II) 2 (Robert Earnshaw 76, Andy Campbell 90) Coventry (I) 2 (Lee Mills 27, Gary McAllister 55pen) l Charlton Athletic 3 (Jonatan Johansson 25, 61, Jason Euell 72pen) Exeter (III) 1 (Santos Gaia 49) l Chelsea 1 (Mario Stanic 39) Middlesbrough 0 l Darlington (III) 2 (Ashley Nicholls 13, Ian Clark 37) Farnborough (ML) 3 (Rocky Baptiste 10, Danny Carroll 19, 60) l Grimsby (I) 2 (Terry Cooke 57pen, Darren Mansaram 87 Burnley (I) 2 (Alan Moore 14, Paul Weller 18) l Ipswich (I) 4 (Jamie Clapham 2, Darren Bent 65, 77, Darren Ambrose 75) Morecambe (ML) 0 l Leicester City (I) 2 (Matt Elliott 45, Paul Dickov 75) Bristol City (II) 0 l Macclesfield (III) 0 Watford (I) 2 (Heidar Helguson 24, Jermaine Pennant 61) l Manchester United 4 (Ruud van Nistelrooy 5pen, 81pen, David Beckham 17, Paul Scholes 90) l Plymouth (II) 2 (Ian Stonebridge 44, Paul Wotton 61) Dagenham & Redbridge (ML) 2 (Paul Terry 13, Junior McDougald 67) l Preston (I) 1 (Iain Anderson 48) Rochdale (III) 2 (Lee McEvilly 39, Paul Simpson 54) l Rotherham (I) 0 Wimbledon (I) 3 (Neil Shipperley 36, Joel McAnuff 85, Lionel Morgan 90 l Scunthorpe (III) 0 Leeds United 2 (Mark Viduka 32pen, Eirik Bakke 68) l Sheffield United (I) 4 (Shaun Murphy 9, John Paul McGovern 20, Steve Kabba 62, 84) Cheltenham (II) 0 l Shrewsbury (III) 2 (Nigel Jemson 36, 89) Everton 1 (Niclas Alexandersson 60) l Southampton 4 (Michael Svensson 13, Jo Tessem 50, Anders Svensson 55, James Beattie 80) Tottenham Hotspur 0 l Stoke (I) 3 (Chris Greenacre 20, 67, Chris Iwelumo 31) Wigan (II) 0 l Walsall (I) 0 Reading (I) 0 l West Bromwich Albion 3 (Danny Dichio 4, 11, 19) Bradford (I) 1 (Marc Danks 79) l West Ham United 3 (Jermain Defoe 26, 83, Joe Cole 61) Nottingham Forest (I) 2 (Marlon Harewood 17, Andrew Reid 50).


Top
Email This Page