The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

TENNIS

ASIAN JUNIOR CHAMPIONSHIP

NEW DELHI, ROUND I l MEN l Wang Chen Hseih (Tpe) bt Jitin Bishnoi (Ind) 6-2, 6-2 l Amanjot Singh (Ind) bt Chatwinder Singh 6-1, 6-1 (Ind) l Karan Rastogi (Ind) bt Abhay Prakash (Ind) 6-2, 6-2 l Cheuk Wai Hui (Hkg) bt Yu Da Sheih (Tpe) 6-0, 6-7 (5-7), 6-2 l Kenichiro (Jpn) bt Kartik Raju (Ind) 6-1, 6-0 l Somdev Dev Verman (Ind) bt Nihal Advani (Ind) 6-4, 6-2 l Divij Sharan (Ind) bt Anshuman Dutta (Ind) 6-3, 6-3 l Rupesh Roy (Ind) bt Siddharth Gulati (Ind) 6-1, 7-5 l Hiu Tung Yu (Hkg) bt V. M. Ranjeet (Ind) 6-3, 6-3 l Tushar Liberhan (Ind) bt Punna Vikas (Ind) 6-3, 7-5 l Navdeep Singh (Ind) bt Kim Sun Yong (Kor) 6-3, 6-3 l Tai Wei Liu (Tpe) bt Aditya Madkekar (Ind) 6-2, 6-4

WOMEN l Isha Lakhani (Ind) bt Mulsap Porntip (Tha) 7-6 (7-5), 6-2 l Sandhya Nagraj (Ind) bt Lata Assudani (Ind) 5-7, 6-0, 6-1 l Ankita Bhambri (Ind) bt Varanya Vijuksanaboon (Tha) 6-1, 6-3 l So Jung Kim (Kor) bt I-Hsuan Hwang (Tpe) 6-1, 6-4 l Kartiki Bhat (Ind) bt Sandri Gangotri (Ind) 6-2, 6-1 l Parul Goswami (Ind) bt Swetha Devraj (Ind) 6-3, 6-1 l Ji Young Kim (Kor) bt Oormila Ram (Ind) 6-1, 6-1 l Yung Jan Chan (Tpe) bt Pichitra Thongdach (Tha) 6-3, 6-1 l Marutha Devi (Ind) bt Maya Rosa (Ina) 7-6 (8-6), 6-4 l Madhura Ranganathan (Ind) bt Krushmi Chedha (Ind) 6-1, 6-4 l Yi Chen (Tpe) bt Priyanka Parekh (Ind) 6-1, 6-1 l Sania Mirza (Ind) bt Thassha Vityaviroj (Tha) 7-5, 6-1.

SENIORS’ CHALLENGE

LONDON, Final: Petr Korda (Cze) bt Michael Stich (Ger) 6-1, 6-4.

FOOTBALL

PREMIER LEAGUE

Tottenham Hotspur 3 (Christian Ziege 3, Robbie Keane 30, Gustavo Poyet 80) West Bromwich Albion 1 (Scott Dobie 73).

SERIE A

Brescia 2 (Markus Schopp 78, Igli Tare 84) Juventus 0 l Chievo 0 Bologna 0 l Modena (Giuseppe Sculli 73) 1 Como 1 (Sasa Bjelanovic 88) l Parma 2 (Adriano 55, 80) Reggina 0 l Perugia 0 Piacenza 0 l Udinese 2 (David Pizzaro 17) Empoli 1 (Ighli Vannucchi 24, Vincenzo Iaquinta 91pen).

PRIMERA LIGA

Athletic Bilbao 1 (Ismael Urzaiz 10) Osasuna 3 (John Aloisi 8pen, Inaki Munoz 16, Ivan Rosado 43) l Atletico Madrid 1 (Fernando Torres 61) Valladolid 0 l Celta Vigo 2 (Antonio Karmona 22og, Peter Luccin 25pen) Alaves 1 (Adrian Ilie 53pen) l Espanyol 2 (Roger 64, Savo Milosevic 72) Real Betis 4 (Capi 12, Juanito 20, Fernando 76, 87) l Real Mallorca 1 (Samuel Eto’o 18) Real Madrid 5 (Ronaldo 7, 47, Raul 63, 66, Guti 90).

FRENCH LEAGUE CUP

Nantes 3 (Mario Yepes 23, 76, Sylvain Armand 34) Paris St Germain 2 (Alex Nyarko 42, Gabriel Heinze 49) l St Etienne 1 (Frederic Mendy 114) Le Havre 0 l Monaco 1 (Ludovic Giuly 22) Auxerre 0.

BUNDESLIGA

Hamburg SV 1 (Sergej Barbarez 56) Vfl Bochum 1 (Peter Graulund 90) l Borussia Moenchengladbach 1 (Igor Demo 15) Hanover 96 0.

PORTUGUESE PREMIER LEAGUE

Varzim 1 (Quim Berto 47pen) Nacional Madeira 0 l Moreirense 1 (Flavio Conceicao 85) Academica 0 l Braga 1 (Gabriel Bordi 12) Uniao Leiria 1 (Fernando Aguiar 17) l Pacos Ferreira 1 (Renato Queiros 80) Vitoria Setubal 2 (Rui Miguel 28, Huho Henrique 88) l Boavista 3 (Jorge Couto 28, 53, Luiz Claudio 43) Maritimo 0 l Santa Clara 1 (Paulo Figueiredo 75) Porto 3 (Helder Postiga 30, 62, 73).

ATHLETICS

EUROPEAN CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS

MEDULIN (CROATIA), WOMEN l 6,170 metres l 1. Helena Javornik (Svn) 20 minutes 16 seconds 2. Galina Bogomolova (Rus) 20:18 3. Elvan Abeylegesse (Tky) 20:19 l Team event l 1. Russia 2. Portugal 3. Britain. MEN l 9,830 metres 1. Sergiy Lebid (Ukr) 28:58 2. Mustapha Essaid (Fra) 29:03 3. Fabian Roncero (Spa) l Team event l 1. Spain 2. France 3. Portugal.

SQUASH

WORLD OPEN

ANTWERP, ROUND II l Peter Nicol (1,Eng) bt Davide Bianchetti (Ita) 15-8, 15-4, 15-13 l Mansoor Zaman (Pak) bt Alex Gough (Wal) 15-4, 16-17, 12-15, 17-14, 15-7 l Ong Beng Hee (7,Mal) bt Wael el Hindi (Egt) 17-14, 10-15, 9-15, 15-4, 15-10 l Anthony Ricketts (Aus) bt Nick Matthew (Eng) 15-10, 15-13, 15-5 l Stewart Boswell (4, Aus) bt Shahid Zaman (Pak) 15-7, 15-9, 15-4 l Simon Parke (Eng) bt Joseph Kneipp (Aus) 9-15, 17-15, 15-7, 13-15, 15-11 l John White (5, Sco) bt Stefan Casteleyn (Bel) 17-15, 15-10, 15-12 l Mark Chaloner (Eng) bt Nick Taylor (Eng) 17-15, 15-9, 15-10 l Martin Heath (Sco) bt Olli Tuominen (Fin) 9-15, 12-15, 15-9, 15-5, 15-13 l Lee Beachill (8, Eng) bt Viktor Berg (Can) 15-9, 15-6, 15-2.

CRICKET

AUSTRALIAN INTERSTATE, FOUR DAYER

PERTH, Day II l Western Australia 255 (Luke Ronchi 90, Chris Rogers 51); Tasmania 253/4 (Michael Di Venuto 101).


Top
Email This PagePrint This Page