The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

GOLF

ASIAN MASTERS

KUALA LUMPUR, Final round leaders (Sunday): 272 Kevin Na (SKor) l 274 Craig Kamps (RSA), Arjun Singh (Ind), Anthony Kang (SKor), Simon Yates (GBR) l 275 Chawalit Plaphol (Tha), Edward Loar (US), Mardan Mamat (Sin) l 276 Patrik Sjoland (Swe), Jim Johnson (US), Clay Devers (US), Boonchu Ruangkit (Tha) l 277 Ted Oh (SKor), Danny Zarate (Phi), Ahmad Bateman (US), Kang Wook-soon (SKor) l 278 Mo Joong-kyung (SKor), Gary Rusnak (US), Kyi Hla Han (Mya), Gerald Rosales (Phi), Wang Ter-chang (Tai), Liang Wen-chong (Chn).

AUSTRALIAN MASTERS

MELBOURNE, Fourth round leaders (Sunday): 279 Peter Lonard (Aus), Adam Scott (Aus), Gavin Coles (Aus) l 280 Robert Allenby (Aus) l 282 Richard Green (Aus), Adam Crawford (Aus), Steve Collins (Aus), Craig Parry (Aus) l 283 Aaron Baddeley (Aus), Nick O'Hern (Aus) l 284 Steven Conran (Aus), John Senden (Aus), Greg Turner (NZ) l 285 Stuart Appleby (Aus) l 286 Peter Fowler (Aus) Nick Faldo (GBR) (Aus) l 287 Gary Simpson (Aus), Andrew Tschudin (Aus), Nathan Green (Aus).

FOOTBALL

ENGLISH PREMIER LEAGUE

LONDON, (Saturday): Manchester United 2 (Juan Sebastian Veron 22, Paul Scholes 73) Arsenal 0 l Aston Villa 0 Newcastle United 1 (Alan Shearer 82) l Bolton Wanderers1 (Jay Jay Okocha 8) Blackburn Rovers 1 (Craig Short 90) l Charlton Athletic 2 (Jason Euell 36, Paul Konchesky 78) Liverpool 0 l Everton 1 (Gary Naysmith 43) Chelsea 3 (Mario Stanic 5, Jimmy Floyd Hasselbaink 28, Jesper Gronkjaer 90) l Middlesbrough 2 (Szilard Nemeth 58, Ugo Ehiogu 88) West Ham United 2 (Joe Cole 46, Ian Pearce 76) l Southampton 2 (James Beattie 60pen, 83) Birmingham City 0.

GERMAN FIRST DIVISION

BERLIN, (Saturday): Hertha Berlin 2 (Josip Simunic 24, Bart Goor 47) VfL Wolfsburg 2 (Robson Ponte 63, Kim Madsen 90) l Nuremberg 2 (Marek Nikl 42, Dusan Petkovic 52pen) Energie Cottbus 2 (Radoslaw Kaluzny 15, Lars Jungnickel 86) l TSV 1860 Munich 0 Bayer Leverkusen 3 (Daniel Bierofka 9, Dimitar Berbatov 51, Oliver Neuville 89) l Arminia Bielefeld 3 (Artur Wichniarek 44, 55, Bastian Reinhardt 80) Hansa Rostock 0 l Schalke 04 1 (Ebbe Sand 8) Werder Bremen 1 (Markus Daun 3) l VfB Stuttgart 0 Bayern Munich 3 (Alexander Zickler 29, Roque Santa Cruz 33, 68) l Borussia Dortmund 3 (Tomasz Klos 22og, Marcio Amoroso 73, 78) Kaiserslautern 1 (Jose Manuel Dominguez 24).

ENGLISH FA CUP

LONDON, (Saturday): Blackpool 3 Torquay 1 l Bristol Rovers 1 Rochdale 1 l Cambridge 2 Northampton 2 l Crawley Town 1 Dagenham & Redbridge 2 l Crewe 3 Mansfield 0 l Darlington 4 Stevenage Borough 1 l Exeter 3 Rushden & Diamonds 1 l Margate 0 Cardiff 3 l Morecambe 3 Chester 2 l Oldham 1 Cheltenham 2 l Scunthorpe 0 Carlisle 0 l Shrewsbury 3 Barrow 1 l Southend 1 Bournemouth 1 l Southport 0 Farnborough 3 l Stockport 0 Plymouth 3 l Wigan 3 Luton 0 l York 1 Brentford 2 l Macclesfield 2 Vauxhall Motors 0.

SPANISH FIRST DIVISION

MADRID, (Saturday): Malaga 1 (Dario Silva 75) Villarreal 1 (Martin Palermo 59) l Recreativo Huelva 1 (Raul Molina 22) Deportivo Coruna 1 (Diego Tristan 27) l Rayo Vallecano 1 (Jorge Azkoitia 66) Barcelona 0 l Sevilla 0 Real Sociedad 1 (Valery Karpin 70) l Valencia 2 (Miguel Angel Angulo 42, John Carew 48) Racing Santander 0.

FRENCH LEAGUE CUP

PARIS, First round results (Saturday): Montpellier 1 Girondins Bordeaux 2 l Sochaux 3 AC Ajaccio 0 l En Avant Guingamp 1 Racing Strasbourg 0 l Creteil 1 Nice 0 l Istres 1 Lille 2 l Le Mans 1 Grenoble 0 l Martigues 0 Metz 1 l Nimes 1 Sedan 1 l Gueugnon 1 Stade Rennes 1 l Beauvais 3 RC Lens 3 l Olympique Marseille 5 Troyes 1 l Olympique Lyon 2 Bastia 0.

ITALIAN FIRST DIVISION

ROME, (Saturday): Lazio 3 (Claudio Lopez 10pen, 31, 37) Inter Milan 3 (Fernando Couto 38, Belozoglu Emre 67, 76) l AC Milan 1 (Filippo Inzaghi 73) AS Roma 0.

SWIMMING

WORLD CUP SHORT-COURSE

MELBOURNE, Final results (Saturday): Men, 200m freestyle 1. Grant Hackett (Aus) 1:42.48 2. Pieter van den Hoogenband (Ned) 1:43.18 3. Stephen Penfold (Aus) 1:45.77 l 200m backstroke 1. Stephen Parry (GBR) 1:54.31 2. Klaas Erik Zwering (Ned) 1:54.52 3. Ethan Rolff (Aus) 1:56.10 l 100m breaststroke 1. David Denniston (US) 59.20 2. Roman Sludnov (Rus) 59.45 3. Brenton Rickard (Aus) 1:00.65 l 50m butterfly 1. Thomas Rupprath (Ger) 23.21 2. Mark Foster (GBR) 23.65 3. Adam Pine (Aus) 23.78 l 200m individual medley 1. Thomas Rupprath (Ger) 1:56.41 2. Massimiliano Rosolino (Ita) 2:00.31 3. Adam Lucas (Aus) 2:01.15 l Women, 50m freestyle 1. Therese Alshammar (Swe) 24.58 2 Lisbeth Lenton (Aus) 25.10 2 Michelle Engelsman (Aus) 25.10 l 400m freestyle 1. Elka Graham (Aus) 4:01.17 2. Lindsay Benko (US) 4:02.98 3. Rachel Komisarz (US) 4:06.32 l 100m backstroke 1. Charlene Wittstock (RSA) 1:00.32 2. Giaan Rooney (Aus) 1:00.37 3. Courtney Shealy (US) 1:00.38 l 200m breaststroke 1. Emma Igelstrom (Swe) 2:19.85 2. Leisel Jones (Aus) 2:20.89 3. Brooke Hanson (Aus) 2:25.19 l 100m butterfly 1. Rachel Komisarz (US) 58.67 2. Felicity Galvez (Aus) 59.43 3. Jessicah Schipper (Aus) 59.48 l 100m individual medley 1. Brooke Hanson (Aus) 1:01.85 2. Zhang Tianyi (Chn) 1:02.69 3. Hinkelien Schreduer (Ned) 1:02.76.

CRICKET

AUSTRALIAN INTERSTATE FOUR-DAYER

PERTH, Close of play, first day (Sunday): Western Australia 255 (L. Ronchi 90, C. Rogers 51); Tasmania 3/0.


Top
Email This PagePrint This Page