The Telegraph
Since 1st March, 1999
Email This PagePrint This Page
Bengal concede first innings lead

Calcutta, Nov. 16: Centuries by Atish Jena and Akendu Das helped Orissa take a 193-run lead over Bengal on the second day of the under-15 Polly Umrigar Trophy tie Saturday.


U-15 Polly Umrigar Trophy: Bengal 153 (Avishek Bhowmick 57; Satyam Chiranjib Bhowmick 5/10, Atish Jena 3/42) and 67/0 (Joydeep Roy batting 43). Orissa 346/4 decl. (Atish Jena 143 n.o., Akendu Das 101) Match to continue

U-19 Cooch Behar Trophy in Cuttack: Bengal 238/3 (Mayukh Biswas 40, Subhajit Banerjee 34, Aranyadeb Sarkar 84 n.o., Avik Chowdhury 66 n.o.) vs Orissa. Match to continue.

State table tennis

South Calcutta blanked Chandannagore 3-0 while North 24 Parganas DSA beat East Calcutta 3-2 in the women’s team event of the state and inter-district table tennis meet Saturday.

RESULTS: South Calcutta bt Chandannagore 3-0 (Susmita Roy bt Samapika Pal 10-12, 11-7, 9-11, 11-9, 11-7; Poulomi Ghatak bt Poulomi Sinha 11-6, 11-2, 11-7; Sinjinee Mitra bt Gargee Chatterjee 11-3, 11-6, 11-4). North 24 Pgs DSA bt East Calcutta 3-2 (Mousumi Pal bt Runa Roy 11-4, 3-11, 11-4, 8-11, 11-2; Pallabi Kundu lost to Mouma Das 7-11, 13-11, 9-11, 4-11; Sweta Modak lost to Moonmoon Basak 7-11, 4-11, 9-11; Mousumi Pal bt Mouma Das 10-12, 11-6, 12-10, 7-11, 11-8; Pallabi Kundu bt Runa Roy 11-9, 11-13, 4-11, 11-8, 11-8).

VETERANS’ WINNERS: Men’s — (40+) Thomas Lee; (50+) Tapan Chattoraj; (60+) Samarendra Chowdhury. Women’s — (40+) Mantu Murmu.

Floodlit tennis

Sayan Kamrui, Ranjan Prasad, Md Ismail and Jamshed Madan blanked their opponents in the boys under-14 event of the Saturday Club floodlit tennis meet Saturday.

OTHER WINNERS (Under-14): Rahul Jaiswal, Prateek Haralalka; Saurav Choudhury, Aritra Chowdhury, Akhilesh Kajaria, Anoorag Biswas, Rahul Jaikishen, Rohit Kumar, Bibaswan Deb.


CRICKET: Ranji Trophy: Bengal vs Himachal Pradesh, Day I (Eden Gardens, 9.30 am).

FOOTBALL: National League: East Bengal vs Tollygunge Agragami (Salt Lake Stadium, 2.15 pm).

FOOTBALL: All India SAI inter-zonal final (SAI, 2 pm).

TABLE TENNIS: State & inter-district meet (Khudiram Anushilan Kendra, 11 am).

TENNIS: Floodlit meet (Saturday Club).

Email This PagePrint This Page