The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

TENNIS

WTA GENERALI MEET

LINZ (Austria), First round results (Tuesday): Barbara Schett (Aut) bt Patricia Wartusch (Aut) 6-0, 6-3 l Alexandra Stevenson (US) bt Conchita Martinez (Spa) 6-1, 6-2 l Anastasia Myskina (6, Rus) bt Denisa Chladkova (Cze) 7-6 (7-5), 6-1 l Chanda Rubin (7, US) bt Eleni Daniilidou (Gre) 6-3, 6-4 l Paola Suarez (Arg) bt Iva Majoli (Cro) 7-6 (7-5), 4-6, 6-1 l Nadia Petrova (Rus) bt Petra Mandula (Hun) 6-3, 6-1.

ATP LUXEMBOURG OPEN

LUXEMBOURG, First round results (Tuesday): Anne Kremer (Lux) bt Maria Emilia Salerni (Arg) 7-5, 6-3 l Laura Granville (US) bt Arantxa Sanchez-Vicario (Spa) 6-3, 6-1 l Virginie Razzano (Fra) bt Barbara Rittner (Ger) 7-6 (8-6), 6-1 l Magui Serna (Spa) bt Marie-Eve Pelletier (Can) 6-3, 4-6, 6-4 l Amanda Coetzer (3, RSA) bt Stephanie Cohen Aloro (Fra) 6-4, 7-6 (7-4) l Tina Pisnik (Slo) bt Henrieta Nagyova (Svk) 6-1, 4-1 (retd) l Antonella Serra Zanetti (Ita) bt Cara Black (Zim) 3-6, 6-1, 6-2.

ATP STOCKHOLM OPEN

STOCKHOLM, First round results (Tuesday): Michael Llodra (Fra) bt John Van Lottum (Ned) 6-3, 6-2 l Jan-Michael Gambill (US) bt Olivier Rochus (Bel) 6-1, 3-6, 7-6 (10-8) l Andreas Vinciguerra (Swe) bt Karol Beck (Svk) 7-6 (7-5), 6-1 l Rainer Schuettler (8, Ger) bt Albert Montanes (Spa) 6-1, 6-2 l Nicolas Massu (Chi) bt Jonas Bjorkman (Swe) 6-3, 3-6, 6-3 l Marcelo Rios (6, Chi) bt Wayne Arthurs (Aus) 6-4, 6-7 (5-7), 6-1 l Lleyton Hewitt (1, Aus) bt Thomas Enqvist (Swe) walkover.

ATP SWISS INDOORS TOURNAMENT

BASEL, First round results (Tuesday): David Nalbandian (6, Arg) bt Olivier Mutis (Fra) 7-6 (7-3), 1-0 (retd) l Arnaud Clement (Fra) bt Julien Boutter (Fra) 6-3, 6-4 l Ivo Heuberger (Swi) bt Alex Corretja (8, Spa) 6-4, 5-7, 6-1 l Agustin Calleri (Arg) bt Jose Acasuso (Arg) 6-1, 6-4 l Alexander Waske (Ger) bt George Bastl (Swi) 6-7 (5-7), 6-3, 6-4 l Nicolas Lapentti (Ecu) bt Fernando Vincenti (Spa) 6-3, 6-2 l Felix Mantilla (Spa) bt Lars Burgsmueller (Ger) 6-7 (2-7), 6-2, 6-4 l Fernando Gonzalez (7, Chi) bt Davide Sanguinetti (Ita) 3-6, 7-5, 6-2.

ATP ST PETERSBURG OPEN

ST PETERSBURG, First round results (Tuesday): Yevgeny Kafelnikov (5, Rus) bt Michael Kohlmann (Ger) 7-6 (7-4), 6-0 l Marat Safin (2, Rus) bt Cyril Saulnier (Fra) 7-6 (7-5), 6-7 (7-2), 6-3 l Karol Kucera (Svk) bt Feliciaro Lopez (Spa) 6-7 (6-8), 6-3, 6-2 l Andrei Stolyarov (Rus) bt Anthony Dupuis (Fra) 7-5, 3-6, 7-6 (7-2) l Gaston Gaudio (7, Arg) bt Alexander Shvec (Blr) 7-5, 7-5 l Tuomas Ketola (Fin) bt Alberto Martin (Spa) 6-2, 6-3 l Andrei Pavel (9, Rom) bt Irakli Labadze (Geo) 6-1, 6-3.

DSCL NATIONAL OPEN

NEW DELHI, Round II results: Men’s l Kamala Kannan bt Sunil Kumar Sipaeya 5-7, 7-6 (7-5), 1-0 conc l Somdev K Verman bt Saurav Panja 6-2, 6-3 l Vijay Kannan bt Rohan Gajjar 6-2, 3-6, 6-1 l Vinod Sridhar bt Amanjot Singh 6-3 6-1 l Ajay Ramaswamy bt Vasudev Reddy 6-4, 4-6, 6-1 l Mustafa Ghouse bt Sandeep Kirtane 7-6 (7-3), 7-6 (7-6) l Kedar Tembe bt Parantap Chaturvedi 6-2, 6-7 (7-6), 7-6 (7-1) l Nitin Kirtane bt Shantanu Dhaka 6-1, 6-0 l Women’s l Sheetal Goutham bt Isha Chopra 6-3, 6-4 l Shruti Dhawan bt Punam S Reddy 6-1, 6-2 l Sonal Phadke bt Lata Assudani 6-2, 6-3 l Liza Parera bt Sonia Shelar 6-3, 6-2 l Geeta Manohar bt T Yamini 6-1, 7-5 l Ankita Bhambri bt Sasha Abraham 4-6, 6-2, 6-2 l Isha Lakhani bt Archana Venkataraman 6-4, 6-2 l Radhika Tulpule bt Redhina Parekh 6-2, 6-0 l Boys’ l Parantap Chaturvedi bt Somdev K Verman 6-1, 2-6, 6-4 l Rupesh Roy bt J Jayanth 6-2, 6-3 l Tushar Liberhan bt Goutham Samarth 6-4, 6-3 l Arun Prakash bt Siddarth Patil 6-0, 6-1 l Wrik Ganguly bt Dhruv Kumar 6-1, 3-6, 6-3 l Amanjot Singh bt Shantanu Dhaka 6-1, 6-3 l Divij Sharan bt Arun G 6-2, 6-4 l Chatwinder Singh bt V M Ranjit 6-2, 6-3 l Girls’ l Isha Lakhani bt Parul Goswami 6-0, 6-0 l Iciri Rai bt Preeti Rao 6-4, 7-5 l Lata Assudani bt Joy Alice 6-4, 6-1 l Priyanka Parekh bt Priya Pachkawde 6-1, 6-2 l Sasha Abraham bt Afreen Jahan 6-3, 6-1 l M Kamini bt Sandra Sashidharan 7-6 (9-7,) 6-3 l M Ranganathan bt Swetha Devraj 6-4, 6-2 l Poonam S Reddy bt Isha Toor 6-1, 6-0 l Round I results: Men’s singles l Kamala Kannan (TN) bt Ravikrishna Palivela (AP) 6-2, 6-1 l Saurav Panja (WB) bt Shivang Mishra (Del) 6-2, 6-3 l Vasudev Reddy (AP) bt Jaco T Mathew (TN) 6-1, 6-4 l Parantap Chuturvedi (Del) bt Vijendra Laad (Mah) 6-4, 6-4 l Women’s singles l Isha Chopra (Har) bt Preethi Rao (TN) 6-4, 5-7, 6-1 l Punam Reddy (AP) bt M Kamini (TN) 6-2, 3-6, 7-5 l Geeta Manohar (AP) bt Aishwarya Jadhav (Mah) 6-0, 6-1 l T Yamini (TN) bt Preeti Shravan (AP) 6-3, 6-2 l Isha Lakhani (Mah) bt Priyanka Parekh (WB) 6-1, 6-1 l Boys’ singles l J Jayanth (Kar) bt Indra Kumar (MP) 6-1, 4-6, 6-3 l Sujoy Reddy (Kar) bt Goutham Samarth (Mah) 6-4, 7-6 (7-2) l Wrik Ganguly (Del) bt Nihal Advani (Mah) 6-0, 6-3 l Kumar Dhruv (WB) Varun Giri (Del) 7-6 (7-5), 6-3 l Amanjot Singh (Chd) Siddarth Gulati (Del) 6-2, 6-0 l Divij Sharan (Del) bt Anand Kumar (Chd) 6-3, 6-4 l Chatwinder Singh (Chd) bt Vivek Shokeen (Del) 6-1, 6-3 l Girls’ singles l Lata Assudani (Mah) bt Medhini Sharma (Mah) 6-2, 6-1 l Alice Joy (TN) bt Varsha Shivshankar (Kar) 6-2, 6-1 l Priya Pachkawde (Mah) bt Monica Goel 6-4, 2-6, 7-5 l Sasha Abraham (Mah) bt Vishaka Sheoran (Del) 6-0, 6-3 l Swetha Devraj (Kar) bt K Pooja (AP) 6-2, 6-1 l M Ranganathan (TN) bt Meghana Paritala (AP) 6-3, 6-2 l Isha Toor (Chd) bt Sonali Sanap (Mah) 4-6, 6-3, 6-1.

FOOTBALL

CHAMPIONS LEAGUE

Tuesday’s Results: GROUP A l DORTMUND: Borussia Dortmund 1 (Jan Koller 10) PSV Eindhoven 1 (Arnold Bruggink 47) l LONDON: Arsenal 1 (Nwankwo Kanu 53) AJ Auxerre 2 (Olivier Kapo 8, Khalilou Fadiga 28) l GROUP B l MOSCOW: Spartak Moscow 1 (Aleksandr Danishevski 23) Liverpool 3 (Michael Owen 29, 70, 90) l BASEL: Basel 2 (Ivan Ergic 32, 90) Valencia 2 (Ruben Baraja 36, Curro Torres 72) l GROUP C MADRID: Real Madrid 2 (Steve McManaman 24, 43) AEK Athens 2 (Costas Katsouranis 74, Walter Centeno 86) l ROME: AS Roma 0 Genk 0 l GROUP D l LYON: Olympique Lyon 3 (Sonny Anderson 21, 75, Eric Carriere 44) Inter Milan 3 (Claudio Cacapa 31og, Hernan Crespo 56, 66) l AMSTERDAM: Ajax Amsterdam 1 (Zlatan Ibrahimovic 41) Rosenborg Trondhiem 1 (Zlatan Ibrahimovic 41).


Top
Email This PagePrint This Page