The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

GOLF

DUNHILL LINKS CHAMPIONSHIP

Round III leaders — At St Andrews: 200 Padraig Harrington (Ire), Eduardo Romero (Arg) l 201 Vijai Singh (Fij) l 203 Ignacio Garrido (Spa), Sandy Lyle (GBR) l 206 Santiago Luna (Spa) l 207 Carlos Rodiles (Spa), Trevor Immelman (RSA) l 208 Nic Lawrence (RSA), Peter Fowler (Aus), Thomas Bjorn (Den), Colin Montgomerie (GBR) l 210 Retief Goosen (RSA) l 211 Justin Rose (GBR), Ernie Els (RSA), Jose Maria Olazabal (Spa) l At Carnoustie: 204 Jyoti Randhawa (Ind) l 206 Adam Scott (Aus) l 208 Brian Davis (GBR), Rolf Muntz (Ned), David Gilford (GBR) l 209 Barry Hume (GBR) l 210 Gordon Brand Jnr (GBR) l 211 Richard Green (Aus), Ricardo Gonzalez (Arg) l 212 Niclas Fasth (Swe), Stephen Dodd (GBR), Gary Emerson l 213 Paul Lawrie (GBR), Darren Clarke (GBR), Raymond Russell (GBR), John Bickerton (GBR) l At Kingsbarns: 207 Paul Eales (GBR), Mikael Lundberg (Swe) l 208 Simon Dyson (GBR) l 209 Nick Faldo (GBR) l 210 Fredrik Jacobson (Swe), Mark McNulty (Zim), Gary Clark (GBR), Phillip Price (GBR), Andrew Coltart (GBR) l 211 Joakim Haeggman (Swe), David Lynn (GBR), Jean-Francois Remesy (Fra), Paul Broadhurst (GBR).

Friday’s results: Round II leaders — At St Andrews: 135 Randhawa l 138 Brand Jnr, Scott l 139 Eriksson, Davis l 140 Chapman (GBR), Henrik Stenson (Swe) l 141 Gilford, McLean, Green l At Carnoustie: 134 Lundberg l 137 Price l 139 Dyson, Eales l 140 McNulty, Broadhurst, Miles Tunnicliff (GBR), Coltart l 142 Webster, Drummond, Amandeep Johl (Ind), Kjeldsen, Gary Orr (GBR) l At Kingsbarns: 132 Harrington l 133 Romero l 135 Bjorn l 136 Garrido, Lawrence, Lyle, Luna l 137 Goosen, Vijai l 139 Pettersson, Montgomerie, Els l 140 Carlos Rodiles (Spa), Maarten Lafeber (Ned), Immelman l 141 Rose.

MICHELOB CHAMPIONSHIP

WILLIAMSBURG (VIRGINIA), Round III leaders: 200 Brandt Jobe (US) l 201 Billy Mayfair (US) l 203 Geoff Ogilvy (Aus), Scott Hoch (US), Charles Howell III (US), Corey Pavin (US) l 205 Steve Flesch (US), Hidemichi Tanaka (Jpn) l 206 Steve Allan (Aus), Scott Dunlap (US), John Riegger (US), Jason Hill (US), David Morland IV (Can), Jose Coceres (Arg).

Friday’s results: Round II leaders — 133 Billy Mayfair (US), Duval l 134 Tanaka l 135 Jobe, Roberts, Coceres, Howell, Pavin, Jacobsen l 136 Riley, Sullivan, Byrd, Hoch l 137 Jimenez, Frazar, Morland, Michael, J.P. Hayes (US), Ogilvy, Brett Wetterich (US) l 138 Tim Clark (RSA), Russ Cochran (US), Mike Sposa (US), John Cook (US).

Williamson (US), Glen Hnatiuk (Can).

TENNIS

KREMLIN CUP

MOSCOW, Finals: Women — Magdalena Maleeva (Bul) bt Lindsay Davenport (2,US) 5-7, 6-3, 7-6 (7-4) l Men — Paul-Henri Mathieu (Fra) bt Sjeng Schalken (7,Ned) 4-6, 6-2, 6-0 l Semi-finals: Maleeva bt Amelie Mauresmo (4,Fra) 7-5, 6-4 l Davenport bt Amanda Coetzer (RSA) 6-3, 6-4 l Men —Mathieu bt Marat Safin (1,Rus) 7-6 (7-3), 6-4 l Schalken bt Yevgeny Kafelnikov (2,Rus) 6-2, 6-4.

Friday’s results

Quarter finals: Women — Davenport bt Elena Bovina (Rus) 3-6, 6-3, 6-3 l Mauresmo bt Maja Matevzic (Svn) 7-6 (7-1), 6-3 l Maleeva bt Nathalie Dechy (Fra) 6-4, 6-2 l Coetzer beat Nadia Petrova (Rus) 6-2, 6-1 l Men — Safin bt Roger Federer (5,Swi) 7-5, 6-4 l Kafelnikov bt Cyril Saulnier (Fra) 6-3, 7-5 l Schalken bt Nicolas Escude (Fra) 6-4, 6-7 (4-7), 6-3 l Mathieu bt Rainer Schuttler (Ger) 4-6, 6-2, 6-3.

JAPAN OPEN

TOKYO, Final: Men — Kenneth Carlsen (Den) bt Magnus Norman (Swe) 7-8 (8-6), 6-3 l Women — Jill Craybas (US) bt Silvija Talaja (Cro) 2-6, 6-4, 6-4 l Semi-finals: Men —Norman bt Vincent Spadea (US) 6-4, 7-6 (7-4) l Carlsen bt Paradorn Srichaphan (8,Tha) 7-6 (7-4), 7-6 (7-5) l Women — Craybas bt Tamarine Tanasugarn (2,Tha) 6-4, 4-6, 6-4 l Talaja bt Sarah Taylor (US) 6-3, 6-4.

FOOTBALL

PREMIER LEAGUE

Middlesbrough 2 (Ugo Ehiogu 23, Geremi 68) Bolton Wanderers 0 l Newcastle United 2 (Alan Shearer 45, 69) West Bromwich Albion 1 (Igor Balis 27) l Southampton 2 (Brett Ormerod 1, 43) Manchester City 0 l West Ham United 1 (Joe Cole 17) Birmingham City 2 (Stern John 4, 43)

GERMAN FIRST DIVISION

Hertha Berlin 2 (Marcelinho 77, 84) Nuremberg 1 (Sasa Ciric 42) l VFL Wolfsburg 2 (Tomislav Maric 6, Stefan Effenberg 66) Bayer Leverkusen 0 l Bayern Munich 4 (Elber 27, 87, Claudio Pizarro 39, 66) VFL Bochum 1 (Sebastian Schindzielorz 43) l Hanover 96 0 Bortussia Dortmund 3 (Torsten Frings 42, Jan Koller 64, Marcio Amoroso 87) l Borussia Moenchengladbach 3 (Lawrence Aidoo 32, 60, Peter van Houdt 42) Arminia Bielefeld 0 l Schalke 04 3 (Victor Agali 9, Ebbe Sand 15, Gerald Asamoah 41) Hamburg SV 0 l Kaiserslautern 4 Energie Cottbus 0 (Miroslav Klose 18, 72, Aleksander Knavs 49, Faruk Hujdurovic 77 og).

FRENCH FIRST DIVISION

Lille 3 (Hector Tapia 15, Philippe Brunel 54, Benoit Cheyrou 64) Olympique Marseille 0 l Le Havre 1 (Olivier Fauconnier 49) Sochaux 0 l AC Ajaccio 1 (Bruno Rodriguez 85) Nantes 0 l Montpellier 0 RC Lens 2 (Daniel Moreira 40, John Utaka 88) l Nice 2 (Abdelmalek Cherrad 75, Kaba Diawara 87) Bastia 0 l Stade Rennes 0 Olympique Lyon 1 (Sidney Govou 49) l Strasbourg 2 (Fabrice Ehret 19, Valerian Ismael 49) Troyes 1 (Nicolas Gousse 28).

ITALIAN serie A

Reggina 2 (Alessandro Pierini 43, Shunsuke Nakamura 82) Brescia 2 (Stephan Appiah 11, Roberto Baggio 45pen) l AS Roma 4 (Vincenzo Montella 24, Gabriel Batistuta 76, Francesco Totti 81, 89) Udinese 1 (Nestor Sensini 59)

SPANISH la liga

Recreativo Huelva 1 (Xisco 88) Athletic Bilbao 2 (Carlos Gurpegui 62, Tiko 85).


Top
Email This PagePrint This Page