The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

TENNIS

DAVIS CUP

WORLD GROUP SEMI-FINALS

Paris, Fra bt US 3-2: (French names first) Sunday’s reverse singles l Arnaud Clement lost to James Blake 4-6, 3-6 l Sebastien Grosjean bt Andy Roddick 6-4, 3-6, 6-3, 6-4 l Saturday’s doubles l Fabrice Santoro/Mickael Llodra lost to James Blake/Todd Martin 6-2, 6-7 (2-7), 6-2, 4-6, 4-6 l Friday’s singles l Arnaud Clement bt Andy Roddick 4-6, 7-6 (8-6), 7-6 (7-5), 6-1 l Sebastien Grosjean bt James Blake 6-4, 6-1, 6-7 (7-9), 7-5 lMoscow, Rus bt Arg 3-2 (Russian names first) Sunday’s singles l Marat Safin bt David Nalbandian 7-6 (7-3), 6-7 (5-7), 6-0, 6-3 l Mikhail Yuzhny lost to Juan Ignasio Chela 6-7 (5-7), 7-6 (7-3), 4-6 l Saturday’s doubles l Marat Safin/Yevgeny Kafelnikov lost to Lukas Arnold/David Nalbandian 4-6, 4-6, 7-5, 6-3, 17-19 l Friday’s singles l Marat Safin bt Juan Ignasio Chela 6-7 (1-7), 7-5, 7-5, 6-1 l Yevgeny Kafelnikov bt Gaston Gaudio 3-6, 7-5, 6-3, 2-6, 8-6.

WORLD GROUP QUALIFIERS

Adelaide, Aus bt Ind 5-0 (Australian names first) Sunday’s reverse singles l Wayne Arthurs bt Harsh Mankad 6-4, 3-6, 7-5 l Scott Draper bt Rohan Bopanna 6-3, 7-5 l Saturday’s doubles l Lleyton Hewitt/Todd Woodbridge bt Leander Paes/Vishaal Uppal 6-3, 7-6 (7-5), 6-1 l Friday’s singles l Lleyton Hewitt bt Harsh Mankad 6-1, 7-6 (7-2), 6-1 l Wayne Arthurs bt Leander Paes 6-4, 3-6, 6-3, 6-4 l Karlsruhe, Ger bt Ven 5-0 (German names first) Sunday’s singles Nicolas Kiefer bt Kepler Orellana 6-1, 7-5 l Rainer Schuettler bt Jimy Szymanski 6-3, 6-0 l Saturday’s doubles David Prinosil/Kiefer bt Jose de Armas/Szymanski 6-1, 6-3, 6-0 l Friday’s singles l Rainer Schuettler bt Jose de Armas 6-1, 6-1, 6-1 lTommy Haas bt Jimy Szymanski 6-1, 6-2, 6-1lTurku, The Netherlands bt Finland 4-1 (Finnish names first) Sunday’s reverse singles l Timo Nieminen lost to Sluiter 0-6, 3-6 l Jarkko Nieminen bt Martin Verkerk 6-2, 6-4 l Saturday’s doubles l Tuomas Ketola/Jarkko Nieminen lost to Paul Haarhuis/Sjeng Schalken 1-6, 4-6, 4-6 l Friday’s singles lJarkko Nieminen lost to Raemon Sluiter 6-4, 6-7 (3-7), 0-6, 6-7 (8-10) l Thomas Ketola lost to Sjeng Schalken 6-7 (13-15), 3-6, 3-6 l Birmingham, GBR bt Tha 3-2 (British names first) Sunday’s singles l Tim Henman bt Paradorn Srichaphan 6-3, 6-2, 6-3 l Arvind Parmar lost to Danai Udomchoke 3-6, 1-6 l Saturday’s doubles l Tim Henman/Miles Maclagan bt Danai Udomchoke/Paradorn Srichaphan 6-7 (4-7), 6-4, 7-5, 6-2 l Friday’s singles l Tim Henman bt Danai Udomchoke 4-6, 6-3, 6-2, 6-2 l Martin Lee lost to Paradorn Srichaphan 0-6, 6-7 (2-7), 2-6 l Casablanca, Swi bt Mor 3-2 (Moroccan names first) Sunday’s singles l Younes El Aynaoui lost to Roger Federer 3-6, 2-6, 1-6 l Mounir Laarej bt Michel Kratchovil 6-2, 6-3 l Saturday’s doubles l Younes El Aynaoui/Karim Alami lost to Roger Federer/George Bastl 4-6, 1-6, 4-6 l Friday’s singles l Younes El Aynaoui bt Michel Kratchovil 7-5, 6-2, 6-2 l Hicham Arazi lost to Roger Federer 3-6 2-6 1-6 l Harare, Bel bt Zim 4-1 (Zimbabwean names first) Sunday’s singles l Byron Black lost to Xavier Malisse 3-6, 6-7 (3-7), 4-6 l Genius Chidzikwe lost to Gilles Elsneer 1-6, 4-6 l Saturday’s doubles l Wayne Black/Kevin Ullyett beat Gilles Elsneer/Tom Vanhoudt 6-1, 2-6, 7-6 (8-6), 6-3 l Friday’s singles l Wayne Black lost to Xavier Malisse 6-7 (1-7), 7-6 (7-3), 5-7, 3-6 l Byron Black lost to Olivier Rochus 7-6 (7-3), 4-6, 2-6, 3-6 l Presov, Rom beat Svk 4-1 (Slovak names first) Sunday’s singles l Dominik Hrbaty lost to Andrei Pavel 6-7 (1-7), 2-6, 2-6 l Karol Beck lost to Victor Hanescu 4-6, 6-7 (1-7) l Saturday’s doubles l Karol Beck/Dominik Hrbaty lost to Andrei Pavel/Gabriel Trifu 7-6 (7-4), 6-7 (5-7), 6-4, 3-6, 6-8 l Friday’s singles l Dominik Hrbaty bt Adrian Voinea 6-3, 6-4, 3-6, 6-3 l Karol Kucera lost to Andrei Pavel 0-6, 3-6, 7-6 (7-3), 2-6 l Rio de Janeiro, Bra beat Can 4-0 (Brazilian names first) Sunday’s singles l Andre Sa bt Frank Dancevic 6-3, 6-2 l Fernando Meligeni v Simon Larose (match abandoned due to rain) l Saturday’s doubles l Gustavo Kuerten/Andre Sa bt Simon Larose/Daniel Nestor 4-6, 7-6 (7-5), 6-1, 4-6, 6-2 l Friday’s singles l Fernando Meligeni bt Frank Dancevic 6-2, 7-5, 2-6, 7-5 l Gustavo Kuerten bt Daniel Nestor 6-4, 7-6 (12-10), 6-0.

WTA BELL CHALLENGE

Quebec, final: Elena Bovina (7, Rus) bt Marie-Gaianeh Mikaelian (Swi) 6-3, 6-4.

MSLTA-ITF JUNIOR CHAMPIONSHIP

Mumbai, girls’ singles (first round): Sanaa Bhambri (Ind) bt Varsha Shivshankar (Ind) 6-3, 6-2 l Eun-Hee sung (Kor) bt Swetha Devraj (Ind) 6-2, 6-1 l Kartiki Bhat (Ind) bt Anuja Parekh (Ind) 6-1, 6-0 l Kim Jiyoung (Kor) bt Parul Goswami (Ind) 6-2, 6-4 l Madhura Ranganathan (Ind) bt Lata Assudani (Ind) 6-2, 2-6, 6-3 l Nidhi Shah (Ind) bt Sonali Sanap (Ind) 4-6, 6-3, 7-6 (7-3) l Seo Soon-mi (Kor) bt Vandana Murali (Ind) 6-4, 6-3 l Varanya Vijuksanaboon (Tha) bt Sandhya nagraj (Ind) 6-3, 6-3 l Boys’ singles (first round): Karan Rastogi (Ind) bt Nakul Badopalia (Ind) 6-1 6-2 l Sung-Kwon baek (Kor) bt Sumeet P Gupta (Ind) 7-5, 6-3 l Rupesh Roy (Ind) bt M.V. Abhay Prakash (Ind) 6-2, 6-2 l Xiu Yin (Chn) bt Rohan Gide (Ind) 4-6, 6-1, 6-1 l Dannio Yahya (Mal) bt Anshuman Datta (Ind) 7-5, 7-5 l Saurabh Kohli (Ind) bt Vikas Punna (Ind) 6-2, 6-4 l Chatwinder Singh (Ind) bt Nihal Advani (Ind) 6-1, 6-3 lAditya Madkekar (Ind) bt Sanjay Salian (Ind) 6-2, 6-3.

FOOTBALL

all india governor's gold cup

Namchi (Sikkim),CPT 1(Sujit Dey 84) Assam Regimental Centre 0

CRICKET

ENGLISH NATIONAL LEAGUE

London, Division I l CARDIFF l Warwickshire Bears 275/9 (D.Ostler 97, D.Brown 73). Glamorgan Dragons 201 all out (M.Maynard 54). Warwickshire Bears bt Glamorgan Dragons by 74 runs l TAUNTON l Somerset Sabres 254/6 (M.Wood 88 n.o, M.Burns 54). Durham Dynamos 79 all out. Somerset Sabres bt Durham Dynamos by 175 runs l NEW ROAD l Worcestershire Royals 255/8 (D.Leatherdale 60 not out, Kadeer Ali 57). Leicestershire Foxes 227 all out (D.Stevens 54). Worcestershire Royals bt Leicestershire Foxes by 28 runs l HEADINGLEY l Yorkshire Phoenix 299/3 (M.Elliott 115 n.o, A.McGrath 85 n.o). Kent Spitfires 220 all out (A.Gray 4/34). Yorkshire Phoenix bt Kent Spitfires by 79 runs.

GOLF

WGC-AMERICAN EXPRESS CHAMPIONSHIP

Thomastown (Ireland), Final round leaders: 263 Tiger Woods (US) l 264 Retief Goosen (RSA) l 267 Vijai Singh (Fij) l 268 Jerry Kelly (US), David Toms (US) l 269 Scott McCarron (US) l 270 Sergio Garcia (Spa) l 271 Davis Love III (US) l 272 Michael Campbell (NZ), Bob Estes (US) l 273 Niclas Fasth (Swe), Chris DiMarco (US), Stuart Appleby (Aus), Justin Leonard (US) l 274 Gary Evans (GBR), Nick Price (Zim), Scott Verplank (US), Mike Weir (Can), Rocco Mediate (US), Steve Lowery (US) l 275 Padraig Harrington (Ire) l 276 Kenny Perry (US) l 277 Phil Mickelson (US), Ernie Els (RSA), Stephen Leaney (Aus), Scott Hoch (US) l 278 Jose Maria Olazabal (Spa), Trevor Immelman (RSA), Kevin Sutherland (US), Thomas Bjorn (Den) l 279 Colin Montgomerie (GBR), Robert Allenby (Aus) l 280 Mark Calcavecchia (US), Bernhard Langer (Ger), Jim Furyk (US).


Top
Email This PagePrint This Page