The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

FOOTBALL

FOOTBALL

PREMIER LEAGUE

Arsenal 2 (Thierry Henry 26, Nwankwo Kanu 90) Bolton Wanderers 1 (Gareth Farrelly 47) l Liverpool 2 (Milan Baros 56, John Arne Riise 90) West Bromwich Albion 0 l Manchester United 1 (Ruud van Nistelrooy 63pen) Tottenham Hotspur 0 l Middlesbrough 1(Franck Queudrue 29) Birmingham City 0 l Newcastle United 2 (Craig Bellamy 2, Alan Shearer 39) Sunderland 0 l Southampton 0 Charlton Athletic 0 l West Ham United 0 Manchester City 0.

SPANISH FIRST DIVISION

Barcelona 2 (Patrick Kluivert 59, Luis Enrique 72) Espanyol 0 l Deportivo Coruna 2 (Roy Makaay 13, 28) Valladolid 0 l Real Madrid 4 (Ivan Helguera 10, 78, Guti 49, Raul 50) Osasuna 1 (Gerardo Rivero 60pen).

GERMAN FIRST DIVISION

Hertha Berlin 2 (Marcelinho 51, Bart Goor 53) Hamburg SV 0 l VfL Wolfsburg 0 Nuremberg 2 (Tony Sanneh 65, Dusan Petkovic 68) l Bayern Munich 3 (Alexander Zickler 45, Michael Ballack 47, Elber 76) Energie Cottbus 1 (Paulo Rink 19) l Werder Bremen 3 (Ailton 25pen, Angelos Charisteas 27, 31) Bayer Leverkusen 2 (Thomas Bradric 11, Paul Stalteri 42og) l Hanover 96 2 (Fredi Bobic 44, Carsten Linke 71) VfL Bochum 2 (Frank Fahrenhorst 24, Filip Tapalovic 89) l Hansa Rostock 0 Borussia Dortmund 1(Jan Koller 12) l Kaiserslautern 0 TSV 1860 Munich 0.

FRENCH FIRST DIVISION

Olympique Lyon 1 (Florent Laville 54) Monaco 3 (Shabani Nonda 15, Ludovic Giuly 52, Souleymane Camara 90) l Girondins Bordeaux 1 (David Jemmali 75) RC Lens 0 l Ajaccio 0 Sochaux 1 (Francileudo Santos 30) l AJ Auxerre 3 (Olivier Kapo 8, Benjani 72, 77) Sedan 1 (Pius N’Diefi 75) l Le Havre 1 (Olivier Fauconnier 66) Olympique Marseille 3 (Lamine Sakho 45, Pascal Johansen 58, Fabio Celestini 89) l Lille 2 (Hector Tapia 51, Mile Terjovski 86) En Avant Guingamp 1 (Wagneau Eloi 71) l Nice 1 (Christophe Meslin 40pen) Troyes 0 l Stade Rennes 1 (Dominique Arribage 79) Nantes 0 l Strasbourg 3 (Daniel Ljuboja 25, 84, Teddy Bertin 89pen) Montpellier 2 (Valery Mezague 56, 69).

ITALIAN FIRST DIVISION

AC Milan 3 (Paolo Maldini 40, Filippo Inzaghi 50, Clarence Seedorf 65) Perugia 0 l Empoli 0 Juventus 2 (Alessandro Del Piero 6pen, 74).

DUTCH FIRST DIVISION

Zwolle 1 (Marino Promes 52) PSV Eindhoven 3 (Mateja Kezman 10, 66, Jan Vennegoor 85) RBC Roosendaal 2 (Nordin Wooter 82, Geert den Ouden 88) l Ajax Amsterdam 3 (Zlatan Ibrahimovic 58, Tomas Galasek 66, Chirstian Chivu 75pen) l Willem II Tilburg 1 (Jatto Ceesay 59) NEC Nijmegen 1 (Danny Hesp 28pen) l Feyenoord 2 (Pierre van Hooijdonk 6,Thomas Buffel 56) Graafschap Doetinchem 0.

PORTUGUESE PREMIER LEAGUE

Belenenses 1 (Eduardo Marques 9) Pacos Ferreira 0 l Benfica 3 (Nuno Gomes 22, Simao Sabrosa 52pen, 88) Uniao Leiria 1 (Marcio Santos 40).

GOVERNOR’S GOLD CUP

NAMCHI (Sikkim), SFA 2 (Binod Pradhan 31, K.C.Dadul 36) Tisco 0.

GOLF

WGC CHAMPIONSHIP

THOMASTOWN (Ireland), Round III leaders: 197 Tiger Woods (US) l 202 Scott McCarron (US), Vijai Singh (Fij), Retief Goosen (RSA), Steve Lowery (US), David Toms (US), Jerry Kelly (US) l 203 Rocco Mediate (US) l 204 Davis Love III (US) l 205 Mike Weir (Can), Justin Leonard (US), Bob Estes (US), Stuart Appleby (US) l 206 Thomas Bjorn (Den), Padraig Harrington (Ire), Scott Hoch (US), Chris DiMarco (US) l 207 Kenny Perry (US), Jim Furyk (US), Kevin Sutherland (US), Stephen Leaney (Aus), Ernie Els (RSA) l Friday’s results, Round II leaders: 130 Tiger Woods l 132 Jerry Kelly, David Toms, Steve Lowery l 134 Retief Goosen l 135 Stuart Appleby, Ernie Els, Gary Evans (GBR) l 136 David Duval (US), Rocco Mediate, Davis Love III, Stephen Leaney, Bob Estes, Justin Leonard, Chris DiMarco, Vijai Singh l 137 Michael Campbell (NZ), Angel Cabrera (Arg).

Sutherland, Niclas Fasth (Swe), Mike Weir (Spa).

CRICKET

ENGLISH COUNTY CHAMPIONSHIP

Division I: THE OVAL, Surrey 494 & 492/9 decl. (A.Hollioake 208, A.Brown 107). Leicestershire 361 & 142 (N.Burns 68; T.Murtagh 5/39). Surrey won by 483 runs. HOVE, Sussex 352 & 341 (M.Goodwin 111; M.Davis 66; M.Sheikh 4/78). Warwickshire 293 & 405/7 (M.Powell 103, D.Ostler 90, D.Brown 79 n.o.). Warwickshire won by 3 wickets. Division II: NEW ROAD, Derbyshire 246 & 391 (S.Selwood 77, J.Kerr 68, A.Gait 67, N.Dumelow 56; D.Leatherdale 4/50). Worcestershire 265 & 373/9 (D.Leatherdale 89 n.o., G.Batty 74, M.Mason 50; K.Dean 5/143, G.Welch 4/85). Worcestershire won by 1 wicket l CHELMSFORD, Nottinghamshire 341 & 280 (B.Shafayat 70). Essex 282 & 343/3 (W.Jefferson 165 n.o., M.Waugh 76, A.Habib 57 n.o.). Essex won by 7 wickets l CARDIFF, Glamorgan 348 & 528/7 decl. (M.Maynard 151, D.Hemp 108, M.Powell 92, A.Dale 50). Northamptonshire 430 & 242/6 (M.Powell 108 n.o.). Match drawn.

TENNIS

DAVIS CUP

ASIA/OCEANIA ZONE

BEIRUT, South Korea lead Lebanon 3-0 (Patrick Chucri/Sean Karam lost to Chung Hee-seok/Chung Hee-sung Chung 2-6, 2-6, 2-6) l Friday’s results: Karam lost to Kim Dong-hyun 1-6, 1-6, 1-6 l Karim Alayli lost to Chung Hee-seok 2-6, 1-6, 3-6.

PESHAWAR, Pakistan led China 2-1 (Aqeel Khan/Aisam-Ul-Haq Qureshi bt Ran Xu/Shao Xuan Zeng 6-7 (3-7), 7-5, 3-6, 7-6 (9-7), 12-10) l Friday’s results: Khan lost to Ben Qiang Zhu 1-6, 1-6, 7-6 (7-5), 6-7 (2-7) l Qureshi beat Yu Wang 6-2, 6-3, 6-2.

Euro/African Zone

ASKER (Norway), Norway lead Ivory Coast 3-0 (Jan Frode Andersen/Stian Boretti bt Claude N’Goran/Valentin Sanon 4-6, 6-2, 6-3, 6-0) l Friday’s results: Andersen bt Sanon 6-2, 6-3, 6-0 l Boretti bt N’Goran 7-6 (7-2), 3-6, 6-3, 6-2.

RAMAT HASHARON (Israel), Israel lead Greece 3-0 (Jonathan Erlich/Amir Hadad bt Alexander Jakupovic/Nikos Karagiannis 7-5, 6-4, 6-2) l Friday’s results: Harel Levy bt Elfterios Alexiou 6-3, 6-1, 6-2 l Noam Okun bt Jakupovic 6-3, 6-4, 6-2.

ESCH (Luxembourg), Luxembourg lead Slovenia 3-0 (Gilles Muller/Mike Scheidweiler bt Andrej Kracman/Marko Tkalec 6-2, 6-4, 6-4) l Friday’s singles: Scheidweiler bt Tkalec 6-1, 3-6, 6-3, 7-5 l Muller bt Andrej Kracman 7-6 (8-6), 6-3, 6-3.

FOLLONICA (Italy), Italy lead Portugal 2-1 (Massimo Bertolini/Giorgio Galimberti bt Helder Lopes/Bernardo Mota 6-3, 6-7 (4-7), 6-3, 6-4) l Friday’s singles: Stefano Galvani lost to Mota 5-7, 3-6, 6-7 (2-7) l Davide Sanguinetti bt Leonardo Tavares 6-3, 6-2, 6-1.

PRINCESS CUP

TOKYO, Singles final: Serena Williams (1,US) bt Kim Clijsters (3, Bel) 2-6, 6-3, 6-3 l Doubles final: Arantxa Sanchez-Vicario (Spa)/Svetlana Kuznetsova (Rus) bt Petra Mandula (Hun)/Patricia Wartusch (Aut) 6-2, 6-4 l Semi-finals: Serena Williams bt Amy Frazier (US) 7-6 (7-0), 6-3 l Kim Clijsters bt Jelena Dokic (2,Yug) 5-7, 6-2, 6-3.

ITF WOMEN’S CHAMPIONSHIP

HYDERABAD, Final: Sania Mirza bt Akgul Amanmuradova (Uzb) 6-1, 6-2 l Semi-finals: Amanmuradova bt Sai Jayalakshmi 6-4, 7-6 (7-5) l Mirza bt Chin Bee Khoo (Mal) 4-6, 6-1, 6-1 l Doubles finals: Wilawan Choptang (Tha)/Khoo Chin Bee (Mal) bt Sheetal Goutham/Shruti Dhawan 6-2, 6-2.


Top
Email This PagePrint This Page