The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

. TENNIS

ATP BRAZIL OPEN

SALVADOR, Final result: Gustavo Kuerten (6,Bra) bt Guillermo Coria (Arg) 6-7 (4-7), 7-5, 7-6 (7-2).

ATP ROMANIAN OPEN

BUCHAREST, Final result: David Ferrer (Spa) bt Jose Acasuso (Arg) 6-3, 6-2 l Doubles: Jens Knippschild (Ger)/Peter Nyborg (Swe) bt Emilio Benfele-Alvarez (Spa)/Andres Schneiter (Arg) 6-3, 6-3.

WTA HAWAII OPEN

WAIKOLOA, Final result: Cara Black (Zim) bt Lisa Raymond (2,US) 7-6 (7-1), 6-4.

PRINCESS CUP

TOKYO, Round I results: Arantxa Sanchez Vicario (8,Spa) bt Maja Matevzic (Svn) 6-2, 6-0 l Patricia Wartusch (Aut) bt Saori Obata (Jpn) 6-4, 5-7, 6-3 l Amy Frazier (US) bt Emmanuelle Gagliardi (Swi) 4-6, 6-4, 6-2.

ITF WOMEN’S CHAMPIONSHIP

HYDERABAD, Round I results: Shruti Dhawan bt Samrita Sekhar 6-1,6-4 l Chattida Thimjapo (Tha) bt Punam Reddy 6-2,6-4 l Sonal Phadke bt Pooja Kommireddy 6-1,6-2 l Wilawan Ghoptan (Tha) bt Diana Julianto (Ina) 6-4, 6-3 l Preeti Rao bt Arthi Venkatraman 5-7, 6-0, 6-4 l Sheetal Goutham bt Archana Venkatraman 6-3, 1-6, 6-2 l Diana Costa bt Marutha Devi 6-4, 6-3.

FOOTBALL

PREMIER LEAGUE

Manchester City 3 (Nicolas Anelka 80, Shaun Goater 90, Anthony Gardner 89) Blackburn Rovers 2 (David Thompson 26, Andy Cole 54) l Tottenham Hotspur 2 (Simon Davies 62, Teddy Sheringham 71pen, Anthony Gardner 88) West Ham United 2 (Frederic Kanoute 66, Trevor Sinclair 77).

GERMAN FIRST DIVISION

Hamburg SV 2 (Bernardo Romeo 66, 77) Kaiserslautern 0 l VfL Bochum 0 Hansa Rostock 1(Bachirou Salou 32).

PORTUGUESE PREMIER LEAGUE

Varzim 2 (Jose Antonio 58, Marcao Nangi 90) Braga 0 l Nacional Madeira 0 Maritimo 0 l Santa Clara 3 (Joao Pedro 9, 25, Fabricio Ceara 70) Belenenses 1 (Carlos Fernandes 75) l Porto 3 (Maniche Ribeiro 18, 71pen, Dimitri Alenitchev 90) Gil Vicente 1 (Nuno Amaro 13).

FRENCH FIRST DIVISION

Bastia 1 (Lilian Laslandes 27) Ajaccio 2 (Bruno Rodriguez 36, David Faderne 89).

ITALIAN FIRST DIVISION

Brescia 1 (Jonathan Bachini 69) Piacenza 2 (Johnnier Montano 72, Dario Hubner 79) l Juventus 3 (Alessandro Del Piero 27pen, 34, SalvatoreFresi 90) Atalanta 0 l Lazio 2 (Diego Simeone 5, Bernardo Corradi 64) Chievo 3 (Lorenzo D’Anna 14, Oliver Bierhoff 50, Ivano Della Morte 70) l Perugia 2 (Fabrizio Miccoli 51, Giovanni Tedesco 80) Reggina 0 l Udinese 1(Alberto 54) Parma 1 (Adriano 24).

CALCUTTA LEAGUE

Super division, Return leg: Eastern Railway 1 (Somenath Pramanik) Bhratri Sangha 1 (Palash Karmakar) l FCI 3 (Sanjib Mishra, Ujjal Majhi, Sanjoy Majhi) Ever Ready 1 (Surajit Chakraborty).

CRICKET

ENGLISH COUNTY CHAMPIONSHIP

Day IV, Division I l EDGBASTON, Warwickshire 601/9 decl. & 232/4 (M.Powell 92 n.o., M.Wagh 90). Yorkshire 351 & 481 (M.Elliott 127, R.Blakey 103, G.Fellows 88). Warwickshire won by 6 wkts.

ENGLISH NATIONAL LEAGUE

One-dayers (45 overs-per-side): Division I l CANTERBURY, Glamorgan Dragons 226/7 in 45 ovs (M.Powell 74). Kent Spitfires 222/9 in 45 ovs (M.Ealham 75). Glamorgan Dragons won by 4 runs l TRENT BRIDGE, Worcestershire Royals 251/6 in 45 ovs (D.Leatherdale 66, B.Smith 61; C.Shreck 5/35). Nottinghamshire Outlaws 170 in 40.5 ovs (G.Batty 4/41). Worcestershire Royals won by 81 runs l Division II l SHENLEY, Middlesex Crusaders 198/5 in 45 ovs (N.Compton 86 n.o., B.Hutton 71 n.o.). Lancashire Lightning 199/4 in 40.4 ovs (M.Chilton 84 n.o., C.Schofield 52). Lancashire Lightning won by 6 wkts l NORTHAMPTON, Essex Eagles 258/9 in 45 ovs (W.Jefferson 102). Northamptonshire Steelbacks 216 in 43.1 ovs (G.Brophy 54, A.Penberthy 54). Essex Eagles won by 42 runs l HOVE, Derbyshire Scorpions 240/8 in 45 ovs (C.Bassano 55; B.Taylor 4/39). Sussex Sharks 166 in 41.4 ovs. Derbyshire Scorpions won by 74 runs.

GOLF

PENNSYLVANIA CLASSIC

PAOLI, Final round leaders: 270 Dan Forsman (US) l 271 Robert Allenby (Aus), Billy Andrade (US) l 272 John Huston (US) l 273 Olin Browne (US),Jeff Sluman (US) l 274 Hidemichi Tanaka (Jpn), Brent Geiberger (US), Jeff Brehaut (US), Ian Leggatt (Can) l 275 Paul Goydos (US), Tim Herron (US) l 276 Chris Smith (US), Guy Boros (US) l 277 Michael Long (NZ), Tom Pernice Jr (US), Mathew Goggin (Aus), Brian Bateman (US) l 278 Rod Pampling (Aus), Donnie Hammond (US), Loren Roberts (US), Mark O’Meara (US),John Senden (Aus).

GERMAN MASTERS

COLOGNE, Final round leaders: 266 Stephen Leaney (Aus) l 267 Alex Cejka (Ger) l 268 Nick Dougherty (US), Ian Woosnam(US), Paul Casey (US) l 269 Gary Evans (US) l 270 Ricardo Gonzalez (Arg), Mathias Gronberg (Swe) l 272 Colin Montgomerie (US) l 273 Warren Bennett (US), Bernhard Langer (Ger) l 274 Pierre Fulke (Swe), Padraig Harrington (Ire) l 275 Maarten Lafeber (Ned), David Lynn (US) l 276 Alastair Forsyth (US), Thomas Bjorn (Den), Peter O’Malley (Aus), Emanuele Canonica (Ita), Mark Pilkington (US), Patrik Sjoland (Swe), Eduardo Romero (Arg) l 277 Nick Faldo (US), Bradley Dredge (US), Robert Karlsson (Swe), Brian Davis (US), Miguel Angel Jimenez (Spa), Ernie Els (RSA), Anthony Wall (US), Retief Goosen (RSA) l 278 David Howell (US), Fredrik Jacobsen (Swe), Jarrod Moseley (Aus), Jonathan Lomas (US), Gary Emerson (US).


Top
Email This PagePrint This Page