The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

GOLF

AIR CANADA CHAMPIONSHIP

SURREY (British Columbia), Round I leaders (Thursday): 65 David Frost (RSA) l 66 Peter Lonard (Aus), Shigeki Maruyama (Jpn), Scott Gump (US), Hank Kuehne (US) l 67 Jeff Gove (US), Kevin Sutherland (US), Jim McGovern (US), Ben Crane (US), Craig Barlow (US), David Gossett (US), Steve Lowery (US), Esteban Toledo (Mex), Tommy Tolles (US), JJ Henry (US) l 68 Bob Burns (US), Jay Delsing (US), Paul Stankowski (US), Fred Funk (US), Chris Riley (US), Joel Edwards (US), Tom Scherrer (US), Mike Weir (Can), Scott Hoch (US), Rory Sabbatini (RSA), John Rollins (US), Glen Hnatiuk (Can), John Senden (Aus), Boo Weekley (US), Jonathan Kaye (US), Per-Ulrik Johansson (Swe), Carlos Franco (Par), Mark Calcavecchia (US), Woody Austin (US), Stephen Ames (Can), Harrison Frazar (US), Blaine McCallister (US), Robin Freeman (US), Jeff Brehaut (US), Steve Allan (Aus), Kenneth Staton (US), Graeme McDowell (GBR) l 69 Grant Waite (NZ), Kaname Yokoo (Jpn), Frank Nobilo (NZ), Luke Donald (GBR), Greg Chalmers (Aus), Gabriel Hjertstedt (Swe), Phil Tataurangi (NZ) l 70 Hidemichi Tanaka (Jpn), Steve Elkington (Aus), Ian Leggatt (Can), Vijay Singh (Fij), Tim Clark (RSA), Eduardo Herrera (Arg), Geoff Ogilvy (Aus) l 71 Rob McMillan (Can), Alex Rocha (Bra), Robert Allenby (Aus), Dave Barr (Can) l 72 Rod Pampling (Aus), Darren Clarke (GBR), Jesper Parnevik (Swe), Richard Zokol (Can), Paul Gow (Aus), David Morland IV (Can), Derek Gillespie (Can), Aaron Baddeley (Aus), David Bolton (Can), Craig Perks (NZ) l 73 Deane Pappas (RSA), David Hearn (Can), Michael Long (NZ) l 74 Alejandro Quiroz (Mex) l 76 Phil Jonas (Can) l 77 Brenden Pappas (RSA), Mathew Goggin (Aus), Bradley Hughes (Aus) l 80 Fraser Mulholland (Can).

BMW INTERNATIONAL TOURNAMENT

MUNICH, Round I leaders (Thursday): 64 Bernhard Langer (Ger) l 65 Ian Poulter (GBR), Robert Coles (GBR), Richard Bland (GBR) l 66 Trevor Immelman (RSA) l 67 Andrew Butterfield (GBR), David Lynn (GBR), Russell Claydon (GBR), Stuart Little (GBR), Peter Fowler (Aus), Jamie Spence (GBR), Klas Eriksson (Swe), Emanuele Canonica (Ita), Patrick Platz (Ger), John Bickerton (GBR), Darren Fichardt (RSA) l 68 a-Benjamin Miarka (Ger), David Park (GBR), Simon Khan (GBR), Thomas Bjorn (Den), Steen Tinning (Den), Daren Lee (GBR), Miles Tunnicliff (GBR), Alastair Forsyth (GBR), Gordon Brand Jnr (GBR), Miguel Angel Jimenez (Spa), Alex Cejka (Ger), Sven Struever (Ger), Gary Evans (GBR), Barry Lane (GBR) l 69 Marc Farry (Fra), Andrew Marshall (GBR), Markus Brier (Aut), Thomas Levet (Fra), Carl Suneson (Spa), Fredrik Andersson (Swe), Fredrik Jacobson (Swe), Thongchai Jaidee (Tha), Greg Owen (GBR), Joakim Haeggman (Swe), Philip Golding (GBR), Paul Eales (GBR), Gary Emerson (GBR), Henrik Bjornstad (Nor), Jorge Berendt (Arg), Steve Webster (GBR), Marten Olander (Swe).

FOOTBALL

UEFA COLLATED RESULTS

GENEVA: Servette (Swi) 3 (Paulo Diogo Cruz 38, 43, Alexander Frei 78) Spartak Yerevan (Arm) 0 l SOFIA: CSKA Sofia (Bul) 1 (Artim Sakiri 64pen) Dynamo Minsk (Blr) 0 l VESTMANNAEYJAR: IBV Vestmannaeyjar (Ice) (Gunnar Thorvaldsson 3) 1 AIK (Sweden) 3 (Mats Rubarth 9, Daniel Hoch 45, 66) l LUGANO: Lugano (Swi) 1 (Christian Andreoli 55) Ventspils (Latvia) 0 l SIROKI BRIJEG: Siroki Brijeg (Bos) 3 (Hrvoje Erceg 8, Mirko Hrgovic 48, 73) Senec (Svk) 0 l BELGRADE: Red Star Belgrade (Yug) 3 (Ivan Gvozdenovic 19, Mihajlo Pjanovic 45, Radovan Krivokapic 73) Kairat Almaty (Kaz) 0 l TIRANA: Partizani Tirana (Alb) 1 (Marcelo Brachini 35) Hapoel Tel Aviv (Isr) 4 (Omri Afek 26, Pini Balali 73, 83, Cafir Udi 86) l BUDAPEST: Ujpest (Hun) 1 (Ferenc Horvath 37) KI Klaksvik (Far) 0 l LIVINGSTON: Livingston (Sco) 0 Vaduz (Lie) 0 l STRUMICA: Belasica GC Strumica (Mac) 1 (Zoran Baldovaliev 80) Leixoes (Por) 2 (Brito 35, Mene 74) l LUXEMBOURG: Grevenmacher (Lux) 2 (Pierre Manzangala 34, Christian Albrecht 86) Anorthosis Famagusta (Cyp) 0 l KAUNAS: FK Suduva (Lit) 3 (Tomas Radvinevicius 3, 31, 39 ) Brann (Nor) 2 (Nkosinathi Nhleko 17, 45) l BRUSSELS: Excelsior Mouscron (Bel) 3 (Steve Dugardein 36, Claude Bakadal 45, Christophe Gregoire 56) Fylkir (Ice) 1 (Bjor Asbjornsson 45) l IPSWICH: Ipswich Town (Eng) 8 (Tommy Miller 3, 19, Pablo Counago 18, 21, 74, Wayne Brown 42, John McGreal 61, Darren Ambrose 79) Avenir Beggen (Lux) 1 (Gregory Molitor 56) l LINFIELD: Linfield (NIre) 1 (Glenn Ferguson 44) Stabaek (Nor) 1 (Tryggvi Gudmundsson 82) l VALLETTA: Birkirkara (Mal) 0 Metalurg Zaporizhzhya (Ukr) 0 l DUNDALK: Dundalk (Ire) 0 Varteks (Cro) 4 (Matija Kristic 21, Nedim Halilovic 50, Ivica Huljev 69, Ivan Fumic 79) l ODENSE: OB Odense (Den) 2 (Mwape Miti 63, 90) MyPa (Fin) 0 l SILKEBORG: FC Midtjylland (Den) 3 (Razak Pimpong 60, Frank Kristensen 80, Jens Jessen 116 golden goal) FK Pobeda Prilip (Mac) 0 l LLANSANTFFRAID: TNS Llansantffraid (Wal) 2 (Steve Anthrobus 20, John Toner 28) Amica Wronki (Poland) 7 (Grzegorz Krol 26, 72, 86, Marcin Burkhardt 34, 75, Remigiusz Sobocinski 66, Przemyslaw Ludzinski 88) l SARAJEVO: Sarajevo (Bos) 2 (Emir Obuca 55, Adnan Osmanhodzic 79) Sigma Olomouc (Cze) 1 (Pavel Putik 8).

INTERNATIONAL FRIENDLY

WATFORD (England): India 0 Jamaica 3 (Jermaine Anderson 34, Aaron Lawrence 72pen, Ian Goodison 86).

calcutta league

Tollygunge Agragami 1 (Ashim Biswas) Eastern Railway 1 (Samrat Roy Chowdhury) l Calcutta Port Trust 2 (Sandip Ghosh, Sujit Dey) FCI 1 (Sanjib Mishra) l Bhratri Sangha 0 SAIl 0.

SAIL 0.

CRICKET

ENGLISH COUNTY CHAMPIONSHIP

Day III, Division one: SOUTHAMPTON: Hampshire 269 (R. Smith 58; A. McGrath 4/49) &161 (R. Dawson 5/49). Yorkshire 280 (M. Elliott 92; S. Udal 5/69) &152/3 (V. Craven 72, M. Elliott 52 n.o.). Yorkshire won by seven wkts l BLACKPOOL: Lancashire 251 (S. Law 77; R. Johnson 6/47) & 296 (D. Byas 81, C. Schofield 77; A. Caddick 6/84). Somerset 140 (J. Anderson 6/41) & 71 (G. Chapple 6/30, J. Anderson 3/16). Lancashire won by 336 runs l LEICESTER: Sussex 215 (R. Martin-Jenkins 62, C. Adams 60; D. Malcom 5/38) & 142 (P. DeFreitas 4/42). Leicestershire 247 (I. Sutcliffe 75; R. Kirtley 4/89) & 111/2. Leicester won by eight wkts l EDGBASTON: Warwickshire 345 (N. Knight 74, J. Troughton 61; S. Mushtaq 4/94, J. Ormond 4/108) & 154/3. Surrey 544 (N. Shahid 116, I. Ward 114, M. Ramprakash 99, A. Hollioake 72 n.o., A. Brown 57; A. Giles 4/133).

buchi babu meet

Tamil Nadu Cricket Association Presidentís XI won the Sahara India Parivar Buchi Babu memorial trophy by defeating Indian Airlines, New Delhi by 10 wkts.

TENNIS

itf future tournament

Singles semi-finals (Friday) l Bruthans (Svk) bt Rohan Gajjar 6-3, 6-2, Sipaeya bt Eliran Dooyev (Isr) 6-3, 7-5 l Doubles semi-final Bruthans and Michel Varsanyi (Svk) bt Nitin Kirtane and Sourav Panja (Ind) 7-6 (7-2), 7-5.. .


Top
Email This PagePrint This Page