The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

CRICKET

ENGLISH NATIONAL LEAGUE

First division: COLWYN BAY: Nottinghamshire Outlaws 226/7 in 45 ovs (D. Bicknell 51); Glamorgan Dragons 227/5 in 43 ovs (I. Thomas 64, S. James 54 n.o.). Glamorgan Dragons won by five wkts.

BUCHI BABU MEMORIAL TOURNAMENT

CHENNAI, Semi-Final result: Second innings Airlines 236/5 in 45ovs (R. Ricky 48, M. Sharma 83): TNCA Presidentís XI 241 in 24.5 ovs (S. Badrinath 69, S. Sharma 5/103). Airline win by 123 runs l MAC TNCA 314/2 in 45 ovs ( A. George 115, S. Suresh 142); Districts 267/7 (R. Satish 83). MAC TNCA won by 73 runs.

FOOTBALL

ENGLISH LEAGUE

LONDON, Division one: Brighton 0 Walsall 2 l Gillingham 1 Preston 1 l Grimsby 0 Portsmouth 1 l Ipswich 1 Bradford 2 l Rotherham 2 Derby 1 l Stoke 1 Norwich 1 l Watford 5 Coventry 2.

FRIENDLY INTERNATIONAL

GABORONE: Botswana 0 Lesotho 1 (Motlatsi Shale).

CALCUTTA LEAGUE

Super League: East Bengal 4 (Alvito DíCunha, Mike Okoro, subhashish Roy Chowdhury, Subhash Chakraborty) Tollygunge Agragami 1 (Mehtab Hossain) l Ever Ready 2 (Bhabani Mohanty, Surajit Chakraborty) FCI 0 l First Division Group A: George Telegraph 0 WB Police 0 l Railway FC 1 (Sanjan Dey) Kalighat 1 (Sandip Karmakar) l CFC 1 (Pabitra Kar) City AC 0.

SWIMMING

PAN PACIFIC CHAMPIONSHIPS

YOKOHAMA, Final results (Monday): Menís 200m freestyle l 1. Ian Thorpe (Aus) 1:44.75, 2. Grant Hackett (Aus) 1:45.84, 3. Nate Dusing (US) 1:48.11 l Womenís 100m backstroke l 1. Natalie Coughlin (US) 59.72, 2. Dyana Calub (Aus) 1:01.49, 3. Haley Cope (US) 1:01.74 l Menís 100m backstroke l 1. Aaron Peirsol (US) 54.22, 2. Randall Bal (US) 54.45, 3. Tomomi Morita (Jpn) 55.29 l Womenís 200m individual medley l 1. Tomoko Hagiwara (Jpn) 2:13.42, 2. Gabrielle Rose (US) 2:13.93, 3. Martha Bowen (US) 2:14.28 l Womenís 200m freestyle l 1. Lindsay Benko (US) 1:58.74, 2. Elka Graham (Aus) 1:59.72, 3. Giaan Rooney (Aus) 1:59.82 l Menís 200m breaststroke l 1. Brendan Hansen (US) 2:11.80, 2. Jim Piper (Aus) 2:12.53, 3. Daisuke Kimura (Jpn) 2:12.71 l Menís 200m butterfly l 1. Thomas Malchow (US) 1:55.21, 2. Michael Phelps (US) 1:55.41, 3. Takashi Yamamoto (Jpn) 1:55.57 l Womenís 50m freestyle l 1. Jenny Thompson (US) 25.13, 2. Jodie Henry (Aus) 25.32, 3. Tammie Stone (US) 25.42 l Womenís 200m butterfly l 1. Petria Thomas (Aus) 2:08.31, 2. Mary Descenza (US) 2:09.56 3. Emily Mason (US) 2:10.59.


Top
Email This PagePrint This Page