The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

GOLF

SCOTTISH PGA CHAMPIONSHIP

Gleneagles (Scotland), final round leaders: 262 Adam Scott (Aus) l 272 Raymond Russell (GBR) l 273 Sam Torrance (GBR) l 276 Scott Gardiner (Aus) l 277 Marcel Siem (Ger) l 278 Ignacio Garrido (Spa) l 279 Ian Garbutt (GBR), Henrik Bjornstad (Nor), Andrew Oldcorn (GBR), Matthew Cort (GBR) l 280 Paul Casey (GBR), Marc Warren (GBR), Mathias Gronberg (Swe), Raphael Jacquelin (Fra), Richard Green (Aus) l 281 David Lynn (GBR), David Gilford (GBR), Greg Owen (GBR), Fredrik Andersson (Swe) l 282 Fredrik Jacobson (Swe), Nick O’Hern (Aus), Alex Cejka (Ger), Santiago Luna (Spa), Stephen Dodd (GBR), Rolf Muntz (Ned) l 283 Richard Bland (GBR), Olivier Edmond (Fra), David Howell (GBR), Brett Rumford (Aus), Jeremy Robinson (GBR) l 284 Patrik Sjoland (Swe), Jean Hugo (RSA), Stephen Leaney (Aus), David Park (GBR).

WORLD CHAMPIONSHIP

Sammamish (Washington), final round leaders: 268 Craig Parry (Aus) l 272 Robert Allenby (Aus), Fred Funk (US) l 273 Tiger Woods (US) l 274 Justin Rose (GBR) l 275 Rich Beem (US), Jim Furyk (US) l 276 Steve Lowery (US) l 277 Phil Mickelson (US), Matt Gogel (US) l 278 Davis Love III (US), Michael Campbell (NZ), Retief Goosen (RSA), Vijai Singh (Fij) l 279 Thomas Bjorn (Den), Lee Westwood (GBR), David Toms (US), Ernie Els (RSA) l 280 K.J. Choi (Kor), Peter Lonard (Aus), Angel Cabrera (Arg), Bob Estes (US), Darren Clarke (GBR) l 282 Toshi Izawa (Jpn), Mike Weir (Can) l 283 Nick Price (Zim), Ricardo Gonzalez (Arg) l 284 Shigeki Maruyama (Jpn) l 285 Bernhard Langer (Ger) l 286 Carlos Franco (Par), Craig Perks (NZ), Pierre Fulke (Swe), Stuart Appleby (Aus) l 287 Jose Maria Olazabal (Spa), Padraig Harrington (Ire), Eduardo Romero (Arg) l 288 Graeme McDowell (US), Soren Hansen (Den) l 289 Greg Norman (Aus) l 290 Sergio Garcia (Spa), Niclas Fasth (Swe), Anders Hansen (Den) l 291 Charlie Wi (Kor) l 293 Paul Lawrie (GBR), Nobuhito Sato (Jpn) l 295 Paul McGinley (Ire) l 296 Tobias Dier (Ger), Nicholas Lawrence (RSA), Steve Elkington (Aus) l 297 Phillip Price (GBR), Jesper Parnevik (Swe) l 300 Jose Coceres (Arg).

CRICKET

ENGLISH NATIONAL LEAGUE

London, division I l TAUNTON l Somerset Sabres 188 all out (J.Cox 64, I.Blackwell 51; S.Pollock 4/36). Warwickshire Bears 191/2 (D.Ostler 77 n.o). Warwickshire Bears bt Somerset Sabres by 8 wkts l Division II l COLCHESTER l Northamptonshire Steelbacks 167/8. Essex Eagles 168/6 (A.Flower 57 n.o). Essex Eagles bt Northamptonshire Steelbacks by 4 wkts l LORD’S l Derbyshire Scorpions 243/8 (M.Di Venuto 94). Middlesex Crusaders 211/6. Derbyshire Scorpions bt Middlesex Crusaders by 32 runs.

ENGLISH COUNTY CHAMPIONSHIP

London, final day results: Division I l CANTERBURY l Leicestershire 259 (I.Sutcliffe 125 n.o; Saggers 4/68) and 530 (D.Maddy 156, P.DeFreitas 94, T.Ward 66; M.Patel 4/99); Kent 379 (E.Smith 87, P.Nixon 86, M.Patel 82; J.Srinath 4/70) and 58/0. Match drawn l HOVE l Sussex 240 (M.Goodwin 87, T.Ambrose 60; G.Chapple 4/61) and 277 (C.Adams 61, R.Martin-Jenkins 55; G.Chapple 6/66). Lancashire 425 (S.Law 147, D.Byas 71) and 93/3. Lancashire bt Sussex by 7 wkts l THE OVAL l Hampshire 190 (N.Pothas 58; Saqlain Mushtaq 5/59) and 326 (D.Mascarenhas 94; Saqlain Mushtaq 6/121). Surrey 576 (A.Brown 135, S.Newman 99, J.Batty 89, I.Ward 87). Surrey bt Hampshire by an innings and 60 runs.

FOOTBALL

GERMAN NATIONAL LEAGUE

Berlin, played on Sunday: Nuremberg 3 (Sasa Ciric 16pen, 36, Cacau 49) Hanover 96 1 (Babacar N’Diaye 83pen) l Schalke 04 0 Hertha Berlin 0 l.

FRENCH NATIONAL LEAGUE

Paris, played on Sunday: Le Havre 0 Paris St Germain 1 (Aloisio 90).

ITALIAN SUPER CUP

Tripoli,played on Sunday: Juventus 2 (Alessandro Del Piero 37, 73) Parma 1 (Marco Di Vaio 64).

SPANISH SUPER CUP

Valencia, played on Sunday: Valencia 0 Deportivo Coruna 1 (Victor 90).

CALCUTTA LEAGUE

Super division: Mohun Bagan 3 (George Ekeh – hattrick) Eastern Railway 1 (Somnath Pramanik) l Port Trust 1 (Pradip Indu) SAIL 1 (Sarajit Ghosh) l First division, Group A: Milan Bithee 1 (Mamtaz Khan) BNR 0 l Peerless 1 (Subrata Guha) Customs 0 l Bata 0 Sonali Shibir 0.


Top
Email This PagePrint This Page