The Telegraph
 
 
IN TODAY'S PAPER
CITY NEWSLINES
 
 
ARCHIVES
Since 1st March, 1999
 
THE TELEGRAPH
 
 
Email This PagePrint This Page

TENNIS

WTA NEW HAVEN OPEN

NEW HAVEN (Connecticut), Quarter final results (Thursday): Anastasia Myskina (Rus) bt Martina Hingis (5, Swi) 6-7 (2-7), 6-4, 6-0 l Daniela Hantuchova (7, Svk) bt Patty Schnyder (Swi) 6-4, 6-3 l Venus Williams (1, US) bt Laura Granville (US) 6-2, 6-1 l Lindsay Davenport (2, US) bt Amelie Mauresmo (6, Fra) 7-6 (9-7), 6-3.

ATP TD WATERHOUSE CUP

COMMACK (New York), Third round results (Thursday): Tommy Haas (1, Ger) bt Agustin Calleri (16, Arg) 4-6, 6-2, 6-1 l Younes El Aynaoui (4, Mor) bt Arnaud Clement (14, Fra) 6-0, 6-2 l Alex Corretja (5, Spa) bt Jonas Bjorkman (Swe) 5-7, 6-4, 6-3 l Juan Ignacio Chela (7, Arg) bt Jan-Michael Gambill (US) 7-5, 7-6 (7-5) l Mardy Fish (US) bt Nicolas Massu (Chi) 6-3, 6-4 l Paradorn Srichaphan (Tha) bt Bohdan Ulihrach (Cze) 6-4, 6-1 l Paul-Henri Mathieu (Fra) bt Alberto Martin (Spa) 2-6, 6-3, 7-6 (7-3).

Itf menís future tennis tournament

Result l Doubles Final: Harsh Mankad and Ajay Ramaswami bt Rohan Gajjar and Jaco. T .Mathew 6-4, 6-4 l Semi-final l Singles: Vijay Kannan bt Rohan Bopanna 7-5, 4-6, 4-6 l Sunil Kumar Sipaeya bt Sonchat Ratiwatana 6-3, 6-4.

GOLF

SCOTTISH PGA CHAMPIONSHIP

GLENEAGLES, First round leaders: 65 Richard Green (Aus) l 66 Fredrik Andersson (Swe) l 67 Ian Garbutt (GBR), Raymond Russell (GBR), Andrew Oldcorn (GBR), Scott Gardiner (Aus), Jamie Spence (GBR), Adam Scott (GBR), Stephen Dodd (GBR), Raphael Jacquelin (Fra), Ignacio Garrido (Spa), Patrik Sjoland (Swe), Matthew Cort (GBR) l 68 Henrik Bjornstad (Nor), David Park (GBR), David Howell (GBR), Sandy Lyle (GBR), Jeremy Robinson (GBR), Stephen Scahill (NZ), Craig Lee (GBR), John Bickerton (GBR), Alastair Forsyth (GBR), Maarten Lafeber (Ned), Philip Walton (Ire) l 69 David Gilford (GBR), Benoit Teilleria (Fra), Sam Torrance (GBR), Santiago Luna (Spa), Brett Rumford (Aus), Mark Roe (GBR), Peter Senior (Aus), Alex Cejka (Ger), Gary Orr (GBR), Robert Coles (GBR), David Lynn (GBR) l 70 Gary Emerson (GBR), Mark James (GBR), Marcel Siem (Ger), Massimo Scarpa (Ita), Rolf Muntz (Ned), Craig Ronald (GBR), Mathias Gronberg (Swe), Andrew Coltart (GBR), Stuart Little (GBR), Peter Fowler (Aus).

WORLD GOLF CHAMPIONSHIP

SAMMAMISH (Washington), First round leaders: 65 Toshi Izawa (Jpn), Retief Goosen (RSA) l 66 Davis Love III (US), Phil Mickelson (US), Darren Clarke (GBR) l 67 Justin Rose (GBR), Steve Lowery (US), Kenny Perry (US) l 68 Fred Funk (US), Thomas Bjorn (Den), Rocco Mediate (US), Lee Westwood (GBR), Chris DiMarco (US), Sergio Garcia (Spa), Vijay Singh (Fij), Matt Gogel (US), Craig Perks (NZ), Paul Azinger (US), Tiger Woods (US) l 69 Greg Norman (Aus), David Toms (US), Mike Weir (Can), Shigeki Maruyama (Jpn), Jose Coceres (Arg), Len Mattiace (US), Robert Allenby (Aus), Pierre Fulke (Swe) l 70 Michael Campbell (NZ), Stuart Appleby (Aus), Bernhard Langer (Ger), Peter Lonard (Aus) l 71 Eduardo Romero (Arg), Colin Montgomerie (GBR), Ernie Els (RSA), Jose Maria Olazabal (Spa), Ricardo Gonzalez (Arg), Anders Hansen (Den) l 72 Angel Cabrera (Arg), Padraig Harrington (Ire), Craig Parry (Aus), Graeme McDowell (GBR) l 73 Niclas Fasth (Swe), Paul Lawrie (GBR), K.J. Choi (Kor), Phillip Price (GBR), Charlie Wi (Kor) l 74 Nick Price (Zim), Nobuhito Sato (Jpn) l 75 Carlos Franco (Par) l 76 Steve Elkington (Aus), Jesper Parnevik (Swe), Soren Hansen (Den), Tobias Dier (Ger), Nicholas Lawrence (RSA) l 79 Paul McGinley (Ire).

MERCURIES MASTERS

TAIPEI, Second round leaders: 134 Lu Wen-teh (Tai) l 135 Aaron Meeks (US) l 136 Hsieh Yu-shu (Tai) l 137 Tsai Chi-huang (Tai) l 139 Hong Chia-yuh (Tai), David Gleeson (Aus), Hsieh Chin-sheng (Tai), Thammanoon Sriroj (Tha), Lin Chien-bing (Tai) l 140 Stephen Lindskog (Swe), Kim Felton (Aus).

CRICKET

COUNTY CHAMPIONSHIP

DIVISION ONE l Day two l TAUNTON: Somerset 408 (I. Blackwell 110, M. Burns 95; G. Wagg 4/62) & 35/0. Warwickshire 304 (N. Knight 98; S. Francis 5/73) l Day one CANTERBURY: Leicestershire 240/9 (I. Sutcliffe 119 n.o.) vs Kent l HOVE: Sussex 240 (M. Goodwin 87, T. Ambrose 60; 61/4). Lancashire 116/1 The OVAL: Hampshire 190 (N. Pothas 58; Saqlain Mushtaq 5/59) vs Surrey.

BADMINTON

SINGAPORE: Round II: Xie Xingfang (Chn) bt Camilla Martin (Den) 11-7, 13-10 l Zhou Mi (Chn) bt Sujitra Ekmongkolpaisarn (Tha) 7-11, 11-2, 11-2 l Round III Ronald Susilo (Sin) bt Pullela Gopichand (Ind) 15-8, 15-12 l Xia Xuanze (Chn) bt Muhammad Roslin Hashim (Mal) 15-11, 6-

15, 15-8.

FOOTBALL

CALCUTTA LEAGUE

First Division Group A l George Telegraph 1 (Jayanta Jana) Milan Bithee 0


Top
Email This PagePrint This Page